حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

ژن‌های محافظتی، عاملی برای بقای دلفین‌ها

dolphin

اندازه فونت:

محققان دانشگاه امارت متحده عربی به این نتیجه رسیدند که دلفین‌ها برای حفظ بقای خود در اکوسیستم‌های خاص به ژن‌های ایمنی مشخصی نیاز دارند.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از دیلی میل، تنوع ژنتیکی در جانوران برای حفظ بقای آنها در اکوسیستم‌ها مانند هنگام شیوع بیماری یا تغییرات آب و هوا، ضروری است اما هر نوع تنوع ژنتیکی مهم نیست. بعضی از متغیرهای ژنتیکی، نشانگرهای خنثی‌ای هستند و هیچ کارکردی برای حفظ سازگاری یا بقای جانوران ندارند.

دانشمندان دو دسته از دلفین‌های ساکن استرالیا را با هم مقایسه کردند، گروه اول دارای ژن‌های مجموعه سازگاری بافت اصلی (MHC) و گروه دوم دارای ژن‌های خنثی بودند. ژن‌های MHC در برگیرنده کدهای متعلق به پروتئین‌های لازم سطح سلول‌های سیستم ایمنی هستند که وجود آنها برای تشخیص مولکول‌های خارجی و پاتوژن‌ها ضروری هستند.

در این تحقیقات مشخص شد که تنوع ژنتیکی مرتبط با سیستم ایمنی در دلفین‌ها دارای MHC بیش از سایر دلفین‌ها هست. دانشمندان معتقدند که این تفاوت در تنوع ژنتیکی می‌تواند نتیجه تغییرات وسیع در اکوسیستم این گروه از دلفین‌ها باشد. به عبارت دیگر داشتن تنوع MHC میتوان یک لایه محافظتی اضافی برای دلفین‌ها باشد اما لزوما این جانوران را در برابر همه تهدیدهای موجود محافظت نمی‌کند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین