حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

چشمان سگ برای جلب نظر انسان تکامل پیدا کرده است

large 425

اندازه فونت:

دانشمندان معتقدند که نگاه مظلومانه سگ که انگار حرفی برای گفتن یا نیاز به توجه شما دارد، می‌تواند نتیجه فرآیند تکامل برای بازی با احساسات شما باشد.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، محققان نتیجه گرفته‌‌اند که در طول هزاران سال، در اطراف چشمان سگ‌ها عضلاتی پدید آمده، که آن حالت جذاب برای انسان را به چشمان آنها می‌بخشد.

به گفته آنها یک عضله کوچک در صورت هست که حالتی کودکانه به سگ می‌دهد که به "واکنشی مادرانه" دامن می‌زند.

بررسی‌ها حاکی از این است که این نگاه به سگ‌ها کمک کرده با انسان پیوندی قوی برقرار کنند.

مطالعات قبلی نشان داده بود که حالت چهره سگ‌ها چقدر می‌تواند برای انسان جذاب باشد، اما این تحقیقات که در بریتانیا و آمریکا انجام شده نشان می‌دهد که این محصول تغییری در آناتومی حیوانات است.

به گفته پژوهشگران این به سگ‌ها اجازه می‌دهد "ابروهایی بیانگر" داشته باشند که "توهم ارتباط از نوع انسانی را به وجود می‌آورد."

دکتر جولیان کامینسکی محقق در دانشگاه پورتسماوت از نویسندگان این مطالعه می‌گوید: "به نظر می‌رسد وقتی سگ‌ها این حالت را به خود می‌گیرند، موجب رغبتی شدید در انسان برای مواظبت از آنها می‌شود."

حرکت عضلات باعث می‌شود چشم سگ‌ها "بزرگتر و بیشتر مثل بچه‌های خردسال به نظر برسد که همچنین شبیه همان حالتی است که هنگام بروز غم در صورت ما ظاهر می‌شود."

او می‌گوید "ترجیح ناخودآگاه" انسان این بود که سگ‌هایی را نگهداری کند و پرورش دهد که چنین ویژگی‌ای داشتند. به این ترتیب این دسته از سگ‌ها از یک برتری تکاملی برخوردار شدند و شمار آنها در طول نسل‌ها افزایش یافت.

دکتر کامینسکی در مقاله تحقیقی خود که در نشریه "اقدامات آکادمی ملی علوم" آمریکا چاپ شده شواهد موجود در تایید این یافته را "قانع کننده" توصیف می‌کند.

متخصصان آناتومی و روانشناسی تطبیقی در این مطالعه دریافتند که تغییر چهره سگ‌ها طی هزاران سال زندگی در کنار انسان روی داده است.

تحقیقات قبلی نشان داده بود که این حالت بیشتر زمانی در سگ‌ها ظاهر می‌شود که کسی در حال نگریستن به آنها باشد. این نشان می‌دهد که این رفتاری عمدی با هدف جلب توجه انسان است.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین