حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

چرا پانداها سیاه‌وسفید هستند؟

Panda 1024

اندازه فونت:

پاندا که نوعی خرس‌ گیاهخوار و سوغات کشور چین است به‌سبب دورنگ بودن خز بدنش بسیار مورد توجه و علاقه مردم و زیست‌شنان است و البته همین سیاه‌‌وسفیدبودن بدنش باعث می‌شود با هیچ نوع خرس دیگری اشتباه گرفته نشود. حالا جالب است بدانید که این متفاوت‌بودن رنگ خز پانداها دلایل زیستی و حیاتی دارد.

به‌گزارش دانشمندآنلاین، به‌تازگی دانشمندان به نتیجه جالبی رسیده‌اند که به این سوال که چرا پانداها سیاه‌و‌سفید هستند جواب می‌دهد؛ رنگ‌آمیزی بدن نوع حیوان می‌تواند علت انجام دسته‌ای خاص از وظایف ازجمله جفت‌یابی، هشداردادن مقابل شکارچیان و ترکیب‌شدن با پس‌زمینه طبیعت برای حفظ جان باشد. برای درک این‌که چرا بدن حیوانی رنگی است زیست‌شناسان معمولا آن جانور را با گونه‌های مشابه‌‌اش که در محیط‌های دیگری به‌سر می‌برند مقایسه می‌کنند. به‌عنوان مثال در دو نقطه کاملا مقابل هم در دنیا پلنگ‌ها (در آفریقا و آسیا) و پلنگ‌های خالدار یا جگوارها ( در آمریکا) زندگی می‌کنند و هر دو گونه روی پوست قهو‌ه‌ای مایل به زرد لکه‌های سیاه دارند و همین امر به آن‌ها کمک می‌کند تا زمینه‌ بدنشان هنگام کمین برای طعمه با رنگ محیط یکی شده و راحت‌تر این کار را انجام دهند.

این موضوع برای پانداها نسبتا خاص و منحصربه‌فرد است، درحالی‌که داشتن نوارها و لکه‌ها روی بدن در دنیای حیوانات عادی و مشهور است داشتن ساق پای مشکی، لکه‌ای سیاه روی چشم یا گوش مشکی در پس‌زمینه سفید سر کمی عجیب به‌نظر می‌رسد. به‌همین‌دلیل، محققان دانشگاه کالیفرنیا و دانشگاه ایالتی کالیفرنیا برای یافتن این سوال دست به‌کار شده‌اند و الگوهای بدن پاندا را از هم جدا کرده و جداگانه با  موجود قابل مقایسه دیگری تطبیق داده‌اند.

giant panda tree.jpg.adapt.945.1

برای یافتن همین سوال ساده محققان چیزی حدود صدها ساعت را صرف بررسی و مطالعه کردند. به گفته محققان نکته مهم در این تحقیقات این بود که هر بخش از بدن باید مانند عضوی مستقل محسوب می‌شد. تیم تحقیقاتی بخش‌های ویژه سیاه و سفید بدن پانداها را با رنگ‌آمیزی 39 گونه خرس و همچنین 195 گونه گوشتخوار دیگر که توجه زیادی نسبت به محل زندگی بومی خود دارند مقایسه کردند. آنان هزاران عکس گرفتند و دست‌کم روی 20 رنگ ممکن در بیش از 10 جای بدن حیوان مطالعه کردند.

بررسی‌ها نشان داد که ظاهرا پانداها دورنگ هستند تا در دو محیط متفاوت درون مناطق کوهستانی در مرکز چین که در واقع منزل اولیه‌شان است با آن آمیخته شوند تا بتوانند با دوست یا دشمن خود ارتباط برقرار کنند.

پانداها برخلاف پسرعموهای گوشتخوارشان علاقه بسیاری به شاخه‌های بامبو دارند و گرچه این گیاه در محل زندگیشان به‌وفور دیده می‌شود اما هضم آن برای پانداها آسان نیست.

کم‌تحرکی پانداها فربه‌شدن بیش از حد آن‌ها را به دنبال دارد اما جالب است بدانید پاندا هر چه‌قدر هم چاق و خپل باشد باز هم برای ماه‌های سرد و سخت زمستان به‌سختی می‌توانند در بدنش چربی ذخیره کند. این بدین معناست که برای زنده‌ماندن در ماه‌های سرد سال باید فعال باشند و روی صخره‌ها و زمین‌های پوشیده از برف به‌دنبال غذای موردنیاز برود. درحقیقت، داشتن شکم و سر سفیدرنگ کمک می‌کند تا با پس‌زمینه یخی زمین یکی شود و از دست پلنگ‌ها و شغال‌های گرسنه در امان بماند.

1438044919951150980 004 EE46999B

از طرف دیگر داشتن ساق و دست‌های سیاه کمک می‌کند در ماه‌های گرم سال و در سایه بامبوها پنهان شود و در امنیت باشد.

احتمال می‌رود داشتن چشمان پر از احساس پانداها کمک می‌کند تا با دیگر حیوانات ارتباط برقرار کرده یا شاید هنگام مقابله با دشمن ابزاری برای نشان دادن خشونت باشد این در حالی است که گوش‌هایش می‌تواند به حریف علامت دهد که «من عصبانی هستم و ازم دور بمان!»

حدود یک‌سال قبل همین گروه تحقیقاتی روی گورخرها هم آزمایش مشابهی انجام دادند و متوجه شدند که نوارهای سیاه روی بدنش کمک می‌کند تا حشرات موذی از نزدیک بودن به بدن او کلافه شود و درعوض گورخر از نیش آزاردهنده‌ این حشرات در امان باشد.

در هر صورت به گفته محققان که نتایج یافته‌هایشان را در ژورنال Behavioral Ecology منتشر کرده‌اند این تمام جواب‌ها به سوالشان نیست و امیدوارند بتوانند در بررسی‌های بعدی به تمام پاسخ‌های ممکن دست پیدا کنند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین

لینک کوتاه