حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

پنگوئنی که هم قد انسان است

108309456 aefefd60 29bf 4b99 a5fb cb552f9666e2

اندازه فونت:

بقایای پنگوئنی عظیم‌الجثه در نیوزیلند پیدا شده که به گفته پژوهشگران هم اندازه یک انسان امروزی بوده است.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، استخوان‌های فسیل‌شده‌ای که دانشمندان پیدا کرده‌اند متعلق به حیوانی است که گفته می‌شود قدش حدود ۱۶۰ سانتی‌متر و وزنش تقریبا ۸۰ کیلوگرم بوده است.

این حیوان در دوران پالئوسن بین ۶۶ تا ۵۶ میلیون سال پیش زندگی می‌کرده است.

این موجود که موزه کانتربری نیوزیلند آن را "پنگوئن غول‌پیکر" نامیده به فهرست حیوانات عظیم‌الجثه‌ای اضافه می‌شود که بومی نیوزیلند بوده‌اند و منقرض شده‌اند.

پل اسکافیلد، از مدیران موزه کانتربری گفت این جانور یکی از بزرگ‌ترین گونه‌های پنگوئنی است که تا کنون پیدا شده است. به گفته اسکافیلد این پنگوئن در آب‌های نیم‌کره جنوبی می‌زیسته است.

108309455 8ac52314 ee31 44c1 8641 873a4fb75160

خزندگان دریایی ساکن اقیانوس تقریبا هم‌زمان با دایناسورها منقرض شده‌اند و به گفته آقای اسکافیلد "بعد از آن به مدت سی میلیون سال دوره پنگوئن‌های غول‌پیکر فرا رسیده است."

در حال حاضر بزرگترین گونه این حیوان، پنگوئن امپراتور است که قدش به حدود یک متر و ۲۰ سانتی‌متر می‌‍رسد.

اسکافیلد توضیح می‌دهد: "ما فکر می‌کنیم در آن زمان جانوران خیلی سریع تکامل می‌یافتند و رشد می‌کردند. دمای آب در اطراف نیوزیلند در آن زمان ایده‌آل بوده، در حدود ۲۵ درجه سانتی‌گراد در مقایسه با هشت درجه سانتی‌گراد در حال حاضر."

در دوره پنگوئن‌های عظیم‌الجثه، نیوزیلند با سرزمین فعلی استرالیا یکپارچه بوده که آن هم تصور می‌شود به سرزمین‌های جنوبگان متصل بوده است.

به گفته پژوهشگران پاهای پنگوئن منقرض‌شده احتمالا نقش مهم‌تری در شنا کردن این حیوان نسبت به پنگوئن‌های فعلی ایفا می‌کرده است.

استخوان‌های ساق پای این حیوان سال گذشته میلادی جایی در منطقه کانتربری شمالی در نیوزیلند پیدا شد و از آن زمان یک تیم پژوهش بین‌المللی در حال مطالعه آن بود.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین