حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

میکروب‌هایی که می‌توانند در مریخ زنده بمانند

Methanogentesttubes

اندازه فونت:

برپایه نتایج مطالعات جدیدی که در مرکز علوم فضایی و سیاره‌ای دانشگاه آرکانزاس انجام شده ‌است، گروهی از میکروب‌ها که به‌عنوان ساختارهای بسیار ساده و قدیمی روی زمین دسته‌بندی می‌شوند می‌توانند روی مریخ زنده بمانند. 

به‌گزارش دانشمندآنلاین، سطح مریخ درحال حاضر سرد و خشک است، اما شواهد بسیاری وجود‌ دارد که نشان می‌دهد میلیاردها سال قبل سطح این سیاره پوشیده‌ از رودخانه‌ها و دریاها بوده‌است. ازآنجایی‌که هرجا آب مایع وجود داشته باشد احتمال وجود حیات بالا است دانشمندان معتقدند روزگاری حیات روی مریخ وجود داشته و تکامل پیدا کرده است. حتی ممکن است اکنون نیز حیات روی سیاره سرخ وجود داشته باشد.

تحقیقات گذشته وجود متان را در جو مریخ تایید کرده است. باوجود اینکه پدیده‌هایی مانند فعالیت‌های آتشفشانی می‌توانند این گاز را تولید کنند اما بیشترین مقدار این گاز بی‌رنگ، بی‌بو و قابل اشتعال توسط فرآیندهایی تولید می‌شود که موجودات زنده انجام می‌دهند. ممکن است در مریخ هم همین‌طور باشد. البته ممکن است راه‌های دیگری برای تولید متان روی سیاره سرخ وجود داشته باشد و این موضوعی است که همچنان بر سر آن بحث است.

روی زمین میکروب‌هایی که به نام متانوژن شناخته‌ می‌شوند متان تولید می‌کنند. متانوژن‌ها به‌طور معمول در مرداب‌ها و تالاب‌ها زندگی می‌کنند اما در روده دام‌ها و دیگر گیاهخواران نیز می‌توانند وجود داشته باشند. از واپاشی مواد آلی نیز گاز متان تولید می‌شود.

متانوژن‌ها از قدیمی‌ترین و ساده‌ترین ساختارهای روی زمین به‌شمار می‌روند. این موجودات بی‌هوازی هستند یعنی احتیاجی به اکسیژن ندارند و برای تولید انرژی وابسته به هیدروژن هستند. این حقیقت که متانوژن‌ها به اکسیژن احتیاجی ندارند باعث می‌شوند آنها بتوانند زیر سطح مریخ، جایی‌که در برابر پرتوهای شدید فرابنفش محافظت شده ‌است زندگی کنند. در واقع آنها بهترین کاندیداهای زندگی در مریخ هستند.

برای بررسی امکان زندگی متانوژن‌ها روی مریخ محققان چهار نوع از این میکروب را مورد آزمایش قرار دادند. در این آزمایش آنها این میکروب‌ها را در لوله‌آزمایش‌هایی که حاوی مایعاتی بودند که ممکن است زیر سطح مریخ وجود داشته باشد کشت دادند. در این آزمایش فشار سطحی بسیار اندک مریخ نیز در نظر گرفته ‌شد. فشار سطحی مریخ به‌طور میانگین یک‌صدم تا یک‌هزارم فشار سطحی زمین است. نتایج این آزمایش‌ها که در ژورنال Origins of Life and Evolution of Biospheres به چاپ رسیده ‌است نشان می‌دهد که متانوژن‌ها در فشار سطحی 6000 برابر کمتر از فشار سطحی کره زمین به مدت 3تا 21 روز زنده ‌مانند. این نشان می‌دهد فشار سطحی روی بعضی از ساختارهای زنده تاثیر چندانی ندارد.

مسئله دما نیز مسئله قابل توجهی است . مریخ بسیار سرد است، دمای شب‌های آن به 100- درجه سانتیگراد در شب می‌رسد. دانشمندان معتقدند ازآنجایی‌که در هر شرایطی روی زمین ساختارهای زنده یافت شده‌اند بنابراین این احتمال وجود دارد که ساختارهایی مانند باکتری‌ها و سایر جانداران میکروسکوپی در هرجای جهان وجود داشته باشند. 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین