حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

میمون‌ها و سگ‌ها طرفدار نوع‌دوستی و عدالت هستند

1373793804 11

اندازه فونت:

نتایج پژوهشی که دانشمندان دانشگاه کیوتو در ژاپن انجام داده‌اند نشان می‌دهد که سگ‌ها و میمون‌‌ها می‌توانند انسان‌ها را براساس توجهشان به‌یکدیگر ارزیابی کنند.

به‌گزارش دانشمندآنلاین، این دانشمندان که نتایج تحقیقاتشان را در ژورنال Science Direct منتشر کرده‌اند دریافتند میمون‌ها کسانی را که ناعادلانه رفتار می‌کنند یا کمک به هم‌نوع خود را رد می‌کنند به‌طور منفی ارزش‌گذاری می‌کنند، همچنین آنها دریافتند سگ‌ها هم انسان‌هایی را که به هم‌نوع خودشان کمک نمی‌کنند منفی ارزیابی می‌کنند.

برای دستیابی به این نتایج، محققان مجموعه آزمایش‌هایی انجام دادند: در یک آزمایش دو نفر بازیگر حضور داشتند، یکی از بازیگران تلاش می‌کرد در ظرفی را باز کند. سپس آن را به بازیگر دیگری نشان ‌داد تا در بازکردنش به او کمک کند. بازیگر دوم یا کمک می‌کرد یا تقاضای کمک نفر اول را رد می‌کرد. سپس هر دو بازیگر به میمون پیشنهاد غذا می‌دادند و میمون می‌توانست بین این دو نفر یکی را انتخاب کند.

محققان دریافتند درحالتی‌که بازیگر دوم به بازیگر اول کمک می‌کرد میمون‌ها ترجیح خاصی در گرفتن غذا از هر یک از آنها نشان نمی‌دادند. اما درحالتی‌که نفر دوم به نفر اول کمک نکرده ‌بود آنها ترجیح می‌دادند غذا را از نفر اول بگیرند.

آزمایش بعدی روی میمون‌ها برای بررسی واکنش آنها نسبت به عدالت انجام شد. در این آزمایش نیز دو بازیگر حاضر بودند که هریک سه توپ داشتند. در ابتدا بازیگر اول از بازیگر دوم خواست که توپ‌هایش را به او بدهد و بازیگر دوم توپ‌ها را تحویل ‌داد. سپس بازیگر دوم همین درخواست را از بازیگر اول ‌کرد و بازیگر اول می‌توانست درخواست را رد ‌کند یا توپ ها را بازگرداند.

سپس دو بازیگر به میمون جایزه‌ای پیشنهاد کردند. دانشمندان مشاهده‌ کردند زمانی‌که بازیگر اول توپ‌ها را به بازیگر دوم برگرداند میمون‌ها ترجیحی در دریافت جایزه نداشتند. اما زمانی‌که بازیگر اول توپ‌ها را بر نگرداند آن‌ها ترجیح ‌دادند جایزه خود را از نفر دوم دریافت کنند. درواقع، میمون‌ها انسانی را که رفتار عادلانه‌تری داشت ترجیح دادند.

آزمایش سوم روی سگ‌ها انجام گرفت و آنجا هم سگ‌ها کسانی را که به صاحبشان کمک کردند ترجیح دادند. آزمایش به‌این‌صورت انجام شد، صاحب سگ تلاش کرد در ظرفی را باز کند، سپس آن را به دو بازیگر که در صحنه حاضر بودند نشان داد. یکی از بازیگرها تقاضای کمک را قبول یا رد ‌کرد و دیگری رفتار بی‌تفاوتی نشان ‌داد. سپس هریک از بازیگرها به سگ جایزه‌ای پیشنهاد داد. هنگامی‌که بازیگران به صاحب سگ‌ها کمک ‌کردند این حیوانات ترجیح خاصی در انتخاب آنها نشان نداد، اما زمانی‌که بازیگران به صاحبشان کمک نمی‌کردند بیشتر ترجیح می‌دادند از کسی که رفتار بی‌تفاوتی داشت جایزه دریافت کنند.

دانشمندان معتقدند هنگامی‌که کسی رفتار ضداجتماعی از خود نشان می‌دهد، این حیوانات واکنش‌های احساسی نشان می‌دهند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین