حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

موش‌ها با گوش‌هایشان می‌خندند

3

اندازه فونت:

گروهی از پژوهشگران دانشگاه برن در سوییس دریافتند که موش‌های صحرایی بخشی از احساس شادی خود را ازطریق گوش‌هایشان بیان می‌کنند.

به‌گزارش دانشمند آنلاین، تاکنون مطالعات بسیاری برای درک این نکته که تجربه درد یا سایر احساسات منفی در موش‌ها و دیگر جانوران چگونه بیان می‌شود انجام شده است. اما اکنون نتایج پژوهش جدیدی که در ژورنال PLOS ONE منتشر شده است روی حس شادی موش‌ها متمرکز شده و نشان داده که این جانور بخشی از شادی خود را ازطریق گوش‌هایش ابراز می‌کند. مردم می‌دانند وقتی سگی خوشحال است برای بیان این حس گوش‌هایش را تکان می‌دهد.

دانشمندان دانشگاه برن برای دستیابی به این نتیجه، شکم گروهی از موش‌های آزمایشگاهی را غلغلک دادند و مشاهده کردند که آنها صدایی در دامنه‌ای بسیار بالاتر از آستانه شنوایی انسان تولید می‌کنند. پژوهشگران این صدا را که برای ما انسان‌ها قابل شنیده‌شدن نیست به‌عنوان خنده بلند درنظر گرفتند.

این دانشمندان در ادامه پژوهش، 15 موش نر را انتخاب کردند و آنها را در دو نوع محیط مختلف قرار دادند که با عناوین «محیط تجربه مثبت» و «محیط تجربه منفی» برچسب‌گذاری شده بود.

محیط تجربه مثبت شامل جلسات غلغلک و محیط تجربه منفی شامل انفجارهای گاه‌وبی‌گاه صدای سفید بود. صدای سفید به سیگنالی گفته می‌شود که توان آن به‌طور یکنواخت در تمام بسامدهای صوتی توزیع شده ‌باشد.

در مدت هر دو نوع تجربه، میکروفن‌هایی برای ضبط اصوات تولیدشده توسط موش‌ها و همچنین رصدگرهایی برای ثبت خصایص فیزیکی به‌ویژه تغییرات حالات چهره این جانوران در نظر گرفته شد.

نتایج این مطالعه نشان داد موش‌‌هایی که غلغلک ‌شدند صدای (خنده) بیشتری تولید کردند و گوش‌‌هایشان صورتی‌تر و خم‌تر شد. درحالی‌که چنین علائمی برای موش‌هایی که در محیط تجربه منفی بودند مشاهده نشد. 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین