حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

مشاهده 2قلاده یوزپلنگ آسیایی درمیاندشت

yooz 3big

اندازه فونت:

رئیس اداره حفاظت محیط زیست جاجرم خراسان شمالی گفت: 2 قلاده یوزپلنگ آسیایی عصر یکشنبه در پارک ملی ضامن آهو منطقه میاندشت شهرستان جاجرم این استان مشاهده شد.

به‌گزارش دانشمندآنلاین به‌نقل از ایرنا، حسین هراتی با بیان اینکه هنگام سرکشی از محیط بانی‌های میاندشت، 2 قلاده یوزپلنگ را در این منطقه مشاهده کردیم، افزود: با توجه به وضعیت توپوگرافی محل، شرایط جوی و غروب خورشید موفق به عکسبرداری یا فیلمبرداری از آن ها نشدیم.

وی با بیان اینکه هر 2 یوز مشاهده شده بالغ بودند گفت: از ابتدای زمستان امسال تاکنون این دومین مشاهده از یوزپلنگ در این منطقه است؛ مهرماه امسال نیز چنین موردی در منطقه مشاهده شده بود.

هراتی با اشاره به اینکه اکنون بیش از 20 دامدار با پنج هزار راس دام در این منطقه مشغول تعلیف احشام خود هستند، افزود: یکی از مهم‌ترین تهدیدات یوز ورود دام و سگ گله است که امیدواریم با تمهیدات انجام شده از سوی پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی و اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی بدون هیچ گونه آسیبی از فصل چرای دام در این منطقه که تا 10 فروردین است، گذر کنیم.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست جاجرم گفت: میاندشت یکی از قدیمی ترین مناطق چهارگانه کشور به شمار می رود که از سال 1352 تحت حفاظت قرار گرفته است و از جمله بهترین زیستگاه های آهو و یوزپلنگ در کشور به شمار می آید.

شهرستان جاجرم در جنوب استان خراسان شمالی و در فاصله 170 کیلومتری مرکز استان قرار دارد که روزگاری یوزپلنگ کوشکی را در خود جای داده بود و اکنون برای حفاظت و زادآوری به تهران منتقل شده است.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین