حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

قدرت مسیریابی مگس‌های میوه با نشانه گذاری اجرام آسمانی

Magas

اندازه فونت:

مگس‌های میوه با نشانه گذاری اجرام آسمانی و شناسایی خورشید در آسمان قادر به  مسیریابی هستند.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از نیواتلس، دانشمندان موسسه فناوری کالیفرنیا با تحقیق روی حرکات و شیوه مگس‌های میوه با دستگاهی که واقعیت مجازی پرواز را شبیه سازی می‌کند و با تطبیق مسیر مذکور با استفاده از نقشه شبیه سازی شده از ستاره‌های آسمان و خورشید مطلع شدند که این حشرات می‌توانند با نشانه گذاری اجرام سماوی و شناسایی خورشید در آسمان مسیریابی کنند.

مگس‌های میوه یکی از عوامل آلودگی در جهان هستند که با تماس با هر ماده‌ای آن را آلوده می‌کنند اما شناسایی سیستم مسیریابی این حشرات دانشمندان را شگفت زده کرده است.

این حشرات در محیط‌های صحرایی و فاقد آب و غذا به زندگی خود ادامه می‌دهند و می‌توانند با استفاده از خورشید و سایر ستارگان مسیریابی کرده و خود را به منابع تغذیه ایشان برسانند.

تحقیقات نشان داده که این مگس‌ها با استفاده از این شیوه می‌توانند در شب 14.5 کیلومتر پرواز کنند و راهی برای زنده ماندن پیدا کنند. مگس‌های میوه با نشانه گذاری یک ستاره برای مسیریابی می‌توانند آن را برای مدت طولانی در مسیر دید خود داشته باشند و مقصد خود را گم نکنند.

این مسیریابی با مجموعه‌ای از سلول‌های مغز مگس‌ها انجام می‌شود که با چشمان آنها در ارتباط است و محققان با یک میکروسکوپ موفق به مشاهده فعالیت‌های سلول‌های عصبی مغز آنها شدند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین