حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

محدودیت بیشتر زیستگاه یک منبع مهم غذایی در دریای جنوبگان

105288481 krill2

اندازه فونت:

گونه مهمی از آبزیان در دریای جنوبگان که منبعی غذایی برای سایر موجودات است به دلیل تغییرات اقلیمی بیش از پیش به سوی قطب جنوب در حرکت است.

کریل‌ها موجودات ریزی شبیه به میگو هستند که در شمار عظیم شنا می‌کنند و بخش عمده‌ای از غذای نهنگ‌ها، پنگوئن‌ها، فک‌ها و ماهی‌ها را تشکیل می‌دهند. دانشمندان می‌گویند که گرمتر شدن محیط در دهه‌های اخیر باعث شده این موجود بیش از پیش به نقاط نزدیک‌تر به قطب جنوب گرایش پیدا کند و اگر این روند ادامه یابد می‌تواند تاثیری منفی بر اکوسیستم داشته باشد.

هم اکنون شواهدی هست که جمعیت پنگوئن‌های ماکارونی و نوعی فک (Fur) با کمبود کریل مواجه هستند.

سیمیون هیل از مرکز مطالعات قطب جنوب بریتانیا گفت: "نتایج ما حاکیست که طی ۴۰ سال اخیر، جمعیت کریل به طور متوسط افت کرده و محیط زیست آن هم خیلی محدودتر شده است. این یعنی باقی موجوداتی که کریل مصرف می‌کنند با دستیابی به این منبع مهم غذایی در رقابت شدیدتری با هم قرار خواهد گرفت."

این مطالعه بر دریای اسکوشیا و شبه جزیره جنوبگان تمرکز دارد، نقاطی که این گونه در آنها فراوان تر است. دانشمندان از دهه ۱۹۲۰ مشغول گردآوری داده‌ها از این نواحی بوده‌اند.

دکتر هیل و همکارانش می‌گویند که تغییر در توزیع و تراکم این سخت پوستان پدیده‌ای است که از دهه ۱۹۸۰ به این طرف خودنمایی می‌کند.

تحلیل‌های این تیم نشان می‌دهد که کانون جمعیت کریل‌ها اکنون به مکان‌هایی که شرایط آب و هوایی مطلوب‌تر است جابجا شده. این رو به جنوب به سوی قاره قطب جنوب به اندازه حدودا ۴۴۰ کیلومتر یا چهار درجه عرض جغرافیایی است.

مارگارت مک براید از موسسه تحقیقات دریایی نروژ در برگن در مقاله‌ای در همین شماره "تغییرات جوی نیچر" در مورد این مطالعه اظهار نظر کرده است.

او گفت که مدل‌ها پیش بینی می‌کرد که کریل‌ها در آینده به نقاط جنوبی‌تر متمایل خواهند شد، درحالی که مطالعه تازه نشان می‌دهد که این انقباض هم اکنون درحال وقوع است.

"این چشم اندازی تیره و کاملا ممکن برای کریل قطب جنوب ترسیم می‌کند که دارای پیامدهایی جدی برای شبکه غذایی اقیانوس جنوبگان ... خواهد بود."

گروه فعالان "دبلیو دبلیو اف- بریتانیا" گفت این نشان دهنده "نیاز به حفاظت از آب‌های اطراف شبه جزیره قطب جنوب با کمک شبکه ای از نواحی تحت حفاظت دریایی است چون حفاظت باید بالاتر از سود صنعت ماهیگیری قرار گیرد."

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین