حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

لبخند بزنید تا بزها دوست‌تان داشته باشند

2 1024x619

اندازه فونت:

محققان در تحقیق به این نتیجه رسیده‌اند که بزها به انسان‌هایی که چهره‌های شاد دارند واکنش مثبت نشان می‌دهند.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، این تحقیقات حاکی از این است که به نسبت آنچه که در قبل  تصور می‌شد، طیفی بیشتری از حیوانات می‌توانند حالات انسان را دریافت کنند.

این گروه تحقیقاتی تعدادی عکس از یک شخص را در حالات مختلف، عصبانی و شاد، به بزها نشان دادند. بنا به گزارش مجله "ساینس اوپن" بزهای مورد مطالعه مستقیم به سمت چهره‌های شاد رفتند.

نتایج تحقیقات حاکی از این است که توانایی حیوانات برای دریافت حالات چهره انسانی تنها محدود به حیواناتی مانند سگ و اسب نمی‌شود که مدت طولانی در کنار انسان زیسته‌اند.

در عوض به نظر می‌رسد حیوانات اهلی شده مانند بز که منبع غذایی برای انسان هستند، می‌توانند حالات چهره انسانی را رمزگشایی کنند. این تحقیق در مرکز نگهداری بزها در کنت، بریتانیا انجام شد.

دکتر آلن مک‌الیوت از دانشگاه لندن، کویین ماری، عکس‌های سیاه و سفید را در فاصله ۱.۳ متر از هم روی دیوار محل آزمایش قرار داد؛ سپس به بز مورد آزمایش اجازه دادند تا شرایط را بسنجد.

با چشم‌های باز

محققان دریافتند که بزها چهره‌های با لبخند را ترجیح می‌دهند و به سمت عکس‌هایی با چهرهای شاد می‌رفتند. آنها مدت زمان بیشتری را برای ارزیابی عکس‌های شاد صرف می‌کردند.

اما وقتی عکس‌های شاد را در سمت راست قرار دادند، نتیجه قابل توجه بود. چرا که زمانی که این عکس‌ها در سمت چپ گذاشته شدند، بزها ترجیح خاصی از خود نشان ندادند.

پژوهشگران تصور می‌کنند این موضوع به‌ این دلیل است که بزها برای پردازش اطلاعات از یک سمت مغز خود استفاده می‌کنند، چیزی که در حیوانات دیگر نیز دیده می‌شود.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین