حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

قدمت رود نیل بیش از آنچه تصور می‌شد، است

4af3c UehdL44zLf

اندازه فونت:

دانشمندان دانشگاه تگزاس به این نتیجه رسیده‌اند که رود نیل حدود ۳۰ میلیون سال قدمت دارد. آنها از طریق سنگ‌های اطراف رود و شبیه‌سازی کامپیوتری به کشف تازه خود دست یافته‌اند.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از دویچه وله، پژوهشگران دانشگاه تگزاس ایالات متحده با همکاری شمار دیگری از همکاران خود در دانشگا‌های دیگر به تحقیق در باره رود نیل پرداخته و به این نتیجه رسیده‌اند که قدمت رود نیل می‌تواند شش برابر بیشتر از آنچه تاکنون تصور می‌شده، یعنی ۳۰ میلیون سال باشد.

آنها سنگ‌هایی را که در نزدیکی رود نیل از گوشه زمین به سطح کره خاکی نفوذ کرده بودند را آزمایش کرده و به این نتیجه رسیدند که سنگ‌های حاصل از گوشته زمین، ارتفاع بخش جنوبی نیل را افزایش می‌دهند و بخش شمالی در منطقه دلتای نیل را می‌فشرند و از ارتفاع آن می‌کاهند. به این ترتیب نیل همیشه از جنوب به شمال در جریان بوده است.

هم‌خوانی با تغییرات تکتونیکی

پژوهشگران دانشگاه تگزاس از طریق شبیه‌سازی کامپیوتری نشان دادند که تغییرات صفحات بشقابی زمین (صفحات تکتونیکی) در این منطقه در ۴۰ میلیون سال گذشته با آنچه در مسیر رود نیل اتفاق افتاده، همخوانی دارد.

آنها امیدوارند که بتوانند با این شیوه قدمت رودهای دیگر جهان را دقیق‌تر تخمین بزنند.

رود نیل بزرگ در مصراز به‌هم‌پیوستن دو رود نیل سفید و نیل آبی در خارطوم به‌وجود می‌آید. سرچشمه نیل سفید دریاچه ویکتوریا و سرچشمه نیل آبی در ارتفاعات اتیوپی است. نیل پس از طی شش هزار و ۶۵۰ کیلومتر به دریای مدیترانه می‌پیوندد.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین