حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

فرشی از عروس‌های دریایی روی ساحل کوئینزلند

jelly 2 large trans NvBQzQNjv4BqqVzuuqpFlyLIwiB6NTmJwfSVWeZ vEN7c6bHu2jJnT8

اندازه فونت:

هزاران عروس دریایی حباب‌آبی در پدیده‌ای باعنوان «شکوفایی» در ساحل شرقی استرالیا به گل نشستند.

به‌گزارش دانشمندآنلاین، به سواحل کویینزلند در شرق استرالیا این روزها شاهد حضور هزاران عروس دریایی در پدیده‌ای موسوم به «شکوفایی» (Bloom) است. پدیده‌ای که سبب شد ساحل از عروس‌های دریایی آبی‌رنگ و شفاف پوشانده شود تاجایی‌که سطح ماسه‌ای ساحل به‌سختی دیده می‌شد.

دکتر لیزا آن گرشوین، زیست‌شناس متخصص عروس‌های دریایی می‌گوید: «بلوم یا شکوفایی یکی از مراحل چرخه زندگی عروس‌های دریایی است. اگر باد در جهت مناسب بوزد و سطح آب دریا بر اثر جزر و مد افت کند، این اتفاق رخ می‌دهد. البته ما پیش‌از این بارها شکوفایی عروس‌های دریایی را دیده‌ بودیم اما هیچ‌یک هرگز مشابه این مورد جدید نبوده‌اند.» او این پدیده را «کاغذ دیواری از عروس‌های دریایی» توصیف کرده ‌و گفته است این بزرگ‌ترین شکوفایی عروس‌های دریایی است که در 25 سال فعالیت پژوهشی‌اش دیده است.

پدیده شکوفایی هر ساله در این محل رخ می‌دهد ولی امسال اندازه آن بی‌نظیر است. به‌طوری‌که، عرض این فرش عروس دریایی بین چهارتا 6 متر تخمین زده شده است.

براساس گزارش روزنامه تلگراف، عروس دریایی حباب‌آبی تا 35 سانتیمتر رشد می‌کند و برای انسان خطرناک نیست. اما به‌هرحال نیش آن می‌تواند آزاردهنده باشد. معمولا برای هر نوع گزیدگی توسط موجودات دریایی در کوئینزلند دوش آب گرم توصیه می‌شود.

حدود دو ماه قبل به‌دلیل شکوفایی جلبکی در پدیده کشند قرمز، میلیون‌ها عروس‌ دریایی خلیج فارس در ساحل جزیره جاسک مردند و در ساحل این جزیره به گل نشستند.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین