حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

فرایند تشخیص چهره زنبورها

n82870625 72257199

اندازه فونت:

محققان در بررسی به این نتیجه رسیدند که حشراتی مانند زنبور با مکانیزم‌های بصری چهره یکدیگر را تشخیص می‌دهند.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از ساینس دیلی، محققان دانشگاه IMIT ملبورن استرالیا در تحقیقی دریافتند که زنبور عسل و زنبور اروپایی با مکانیزم‌های بصری مثل انسان می‌توانند چهره همدیگر را با دقت بالایی تشخیص دهند.

در تحقیق قبلی مشخص شده بود که زنبورها می‌توانند چهره انسان‌ها را تشخیص دهند اما تا کنون مشخص نبود که این توانایی حاصل شناسایی هر یک از اجزای چهره به طور مستقل است یا اینکه مانند انسان با یک تصویر کلی به دست می‌آید. در این تحقیقات مشخص شد که زنبورها همانند انسان از فرایند پردازش جامع جهت تشخیص چهره بهره می‌برند.

این فرایند شخیص پیچیده‌ای است که با بالا رفتن تجربه مشاهده چهره‌های مختلف صورت می‌گیرد و وقتی مغز ما با چهره‌ای آشنا شود همه اجزای آن مثل بینی و چشم‌ها و .. با یکدیگر به عنوان یک واحد کلی که دارای اجزای متعدد است پردازش می‌شود.

مغز زنبور بسیار کوچک است و کمتر از یک میلیون سلول عصبی دارد در صورتیکه مغز انسان بیش از 86 میلیارد سلول عصبی دارد. درک نحوه انجام فعالیت‌های پیچیده توسط مغزهای کوچک امکان درک نحوه تکامل مغزهای بزرگتر و نیز شناسایی روش‌های مناسب برای توسعه فناوری هوش مصنوعی را فراهم می‌کند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین