حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

صدها نوع درخت اروپایی در معرض خطر انقراض

108976050 gettyimages conkers

اندازه فونت:

طبق آخرین ارزیابی ها بیش از ۴۰۰ گونه درخت بومی اروپا در معرض خطر انقرار قرار دارند. این فهرست را انجمن بین المللی حفاظت از طبیعت (آی یو سی ان) تهیه کرده است.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، حدود نیمی از این درختان با خطر ناپدید شدن از صحنه طبیعت (خطر شدید انقراض) روبرو هستند که از جمله آنها نوعی شاه بلوط (کانکرز) است که در معرض حمله بید و بیماری قرار داشته است.

کریگ هیلتون-تیلور سرپرت واحد "فهرست سرخ آی یو سی ان" این یافته ها را یک "زنگ خطر" توصیف می کند.

او می گوید: "درختان برای حیات در زمین اهمیت اساسی دارند و درختان اروپایی با همه تنوع خود یک منبع مهم غذایی و سرپناهی برای گونه های بی شمار جانوری مثل پرندگان و سنجاب ها هستند و یک نقش مهم اقتصادی ایفا می کنند."

قبلا موقعیت بیشتر گونه های جانوری اروپا از نظر حفاظت زیستی ارزیابی شده است.

کارشناسان اکنون درحال روی آوردن به بررسی وضعیت گیاهان هستند که با ارزیابی کلیه ۴۵۴ گونه درخت بومی قاره اروپا همراه بوده است.

این گزارش می‌گوید:

  • ۴۲ درصد این گیاهان با تهدید انقراض روبرو هستند که وضعیت آنها از آسیب پذیر تا به شدت در معرض خطر متفاوت است
  • در میان درختان منحصر به فرد بومی اروپا - آنهایی که در هیچ کجای دیگر زمین یافت نمی شوند - ۵۸ درصد در معرض خطر هستند

گونه‌هایی که موقعیت آنها برجسته شده شامل نوعی شاه بلوط (کانکرز) و بیشتر انواع تقریبا ۲۰۰ گونه از خانواده ای است که "زبان گنجشک کوهی" جزو آنهاست.

این گزارش طیف گسترده‌ای از تهدیدها از جمله آفات و بیماری‌ها، رقابت با گیاهان مهاجم، جنگل زدایی، تغییر کاربردی زمین و آتش سوزی‌های جنگی را شناسایی می‌کند.

دکتر استیون باکمن متخصص حفاظت از محیط زیست در "باغ گیاهشناسی سلطنتی، کیو" که در تهیه این گزارش نقش نداشته گفت که درختان نقشی حیاتی در استمرار و بهبود زندگی ما دارند.

او می‌گوید: "این گزارش شکاف مهمی را در دانش ما درباره تهدیدهایی که متوجه درختان اروپایی است پر می‌کند، اما نتایج به طور نگران کننده‌ای نشان دهنده خطر بالای انقراض است که اقدامات حفاظتی فوری و موثر در همه سطوح را لازم می‌آورد."

یک گزارش دیگر این گروه نتیجه گیری کرد که تقریبا نیمی از کلیه انواع درختچه‌های اروپا در معرض خطر انقراض هستند که ناشی از کاهش سطح و نابودی نواحی بکر طبیعی و همچنین فعالیت زراعی، وجود گونه‌های مهاجم و تغییرات اقلیمی است.

لوک باس مدیر دفتر منطقه‌ای شاخه اروپایی "آی یو سی ان" گفت که فعالیت‌های انسانی عامل افت جمعیت درختان در سراسر اروپاست.

تحقیقات بیشتر درباره تاثیر تغییرات اقلیمی بر وضعیت درختان از توصیه‌های این گزارش هاست.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین