حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

شاید حیات روی زمین قدیمی‌تر از آنچه باشد که تاکنون تصور می‌شد

Canadian bacteria like fossils

اندازه فونت:

دانشمندان معتقدند که فسیل‌‌های یافت‌‌شده در کبک کانادا دست‌کم به 3/8میلیارد سال پیش برمی‌‌گردند و احتمالا می‌‌توانند در کشف اولین نشانه‌‌های وجود حیات روی زمین به ما خبر دهند.

به‌گزارش دانشمندآنلاین، گروهی تحقیقاتی از دانشمندان می‌‌گویند از روی صخره‌‌‌‌ای در کبک کانادا قدیمی‌‌ترین فسیل‌‌های موجود روی زمین را پیدا کرده‌‌اند و علاوه‌براینکه حدس می‌‌زنند که این فسیل‌ها حداقل 3/8میلیارد سال قدمت دارند اما همچنین احتمالا می‌توانند متعلق به 4/3میلیارد سال پیش باشند.

نتایج تازه منتشر شده در مجله نیچر و در پی بررسی صخره یافت‌شده در ساحل شرقی خلیج هادسون در شمال کبک، نشان می‌‌دهد که این صخره  شامل رشته‌‌ها و باریکه‌‌هایی در اندازه میکروسکوپی و به‌طول نصف یک میلی‌‌متر و حدودا نصف عرض تارموی انسان هستند. همچنین جنسشان از هماتیت (نوعی اکسیدآهن که به‌‌عنوان زنگاره شناخته‌‌می‌‌شوند) است. برخی رشته‌‌ها شبیه به مارپیچ‌‌های شل، برخی شاخه‌‌شاخه و برخی دیگر نیز به‌‌صورت برآمدگی‌‌هایی از هماتیت به‌یک‌‌دیگر وصل شده‌‌اند.

دانشمندان بر این باورند که رشته‌‌ها و باریکه‌‌های روی صخره بقایای باکتری‌‌هایی هستند که روی آهن زندگی ‌‌کردند و در اطراف منافذ دریچه‌‌های هیدروترمال، همان چشمه‌‌های آب گرم غنی از مواد معدنی روی بستر دریا، جای داشتند. شبیه به محیط‌‌هایی که احتمالا اولین حیات‌‌ها در آن‌‌ محل‌‌ها بوجودآمده‌‌اند. متیو داد از دانشگاه کالج لندن و نویسنده اول مقاله می‌‌گوید: «میکروب‌‌ها در نزدیکی دریچه‌‌هایی در بستر دریا جایی‌که آب با آتشفشانی، گرم می‌‌شد زندگی می‌‌کردند و ازآنجایی‌که سن این فسیل تقریبا برابر با عمر زمین است این اکتشاف نشان می‌‌دهد که احتمالا زندگی و آغاز حیات کنار این محیط‌‌های گرم و غنی از موادمعدنی بوده‌‌است.»

 نشانه‌‌های شیمیایی ثبت‌‌شده و ساختارهای خاص مانند توده‌‌های بالش‌‌شکل حاکی از این هستند که این صخره‌‌ها شکلی زیردریایی دارند. همچنین این صخره‌‌ها که فسیل‌‌ها رویشان کشف شده دچار دگردیسی شده‌‌اند و این بدین معناست که دمای بسیار زیاد و فشار بالایی را از زمان شکل‌‌‌‌گیریشان تجربه کرده‌‌اند.

نویسندگان مقاله براین باورند که چندین دلیل محکم در راستای اثبات اینکه این رشته‌‌ها و باریکه‌‌های یافت‌شده روی صخره فسیل هستند، ارائه داده‌‌اند. آنان می‌‌گویند که ساختارهای هماتیت شبیه آنهایی هستند که امروزه توسط باکتری اکسید آهن تولید می‌‌شود، همچنین در میکروفسیل‌‌هایی که در صخره‌‌های مثلا صدها میلیون سال جوان‌‌تر از این صخره‌‌ یافت شده ‌‌است، ایجاد شده‌‌اند و اینکه ساختارهای کشف‌شده حاوی گرافیت و آپاتیت معدنی و کربنات که وجود حیات را نشان می‌‌دهد، هستند.

همانند بسیاری از یافته‌‌هایی مثل فسیل دایناسورها که از زمان آغاز حیات خبر می‌‌دهند این کشفیات هم نمی‌‌توانند خیلی دقیق باشند. سوال کلیدی این است که چگونه این ویژگی‌‌های صخره با وجود موجودات زنده پدیدار شده ‌‌است. این مبحث هنوز مانع از اتفاق‌نظر محققان بر تایید فسیل‌بودن این یافته‌ها است.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین