حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

سخن‌گفتن نهنگ‌‌ها با کوبیدن باله‌ و دم روی آب!

44444 01272146

اندازه فونت:

منظره نهنگی که سطح آب را می‌شکافد و باله‌اش را روی آب می‌کوبد منظره فوق العاده‌ای است. اما نهنگ‌ها این کار را فقط برای نمایش انجام نمی‌دهند. این پاشیدن آب برای رساندن پیغام به دیگر نهنگ‌هاست.

به‌گزارش دانشمند آنلاین، گروهی از دانشمندان دانشگاه کوئینزلند استرالیا، 94 دسته مختلف از نهنگ‌های کوهان‌دار را که به جنوب مهاجرت می‌کردند، در سال 2010 و 2011 مورد مطالعه قرار دادند.

نهنگ‌های کوهان‌دار به‌طور معمول از آب بیرون می‌پرند، روی پشت خود پیچ وتاب می‌خورند و باله‌ها و دم‌شان را با روند تکرار‌شونده‌ای روی آب می‌کوبند. صوتی که در نتیجه این رفتارها ایجاد می‌شود زیر آب منتقل می‌شود و ممکن است یک پیغام را به یک نهنگ دیگر برساند.

این تیم تحقیقاتی شواهدی بر این ایده پیدا کرده ‌است. هنگامی‌که نزدیک‌ترین گروه دیگر نهنگ‌‌ها در فاصله بیش از 4 کیلومتر قرار دارند، پیچ وتاب‌خوردن روی پشت به‌طور قابل ملاحظه‌ای بیشتر دیده می‌شود. به‌نظر می‌رسد این رفتار برای فرستادن علامت به گروهی است که در فاصله دور قراردارند. در مقابل، کوبیدن دم و باله‌های سینه‌ای بیشتر برای ارتباط‌های با فاصله نزدیک به‌کار می‌روند. افزایش ناگهانی این رفتار زمانی رخ می‌دهد که گروه در حال جداشدن از یکدیگرند یا نهنگ جدیدی به آنها اضافه می‌شود.  

حفظ انرژی درطول مهاجرت نهنگ‌ها بسیار مهم است، زیرا آنها درطول این زمان غذا نمی‌خورند. اینکه این رفتارها بسیار معمول و زیاد اتفاق می‌افتد نشان‌دهنده اهمیت آن‌هاست.

نهنگ‌های کوهان‌دار می‌توانند صداهای آواز مانندی مثل خرخرکردن، خروپف، ناله و صدای پارس سگ ایجاد کنند. همین‌طور احتمالا نهنگ‌های نر آواز عاشقانه‌ای برای ماده‌ها می‌خوانند.

نهنگ‌های کوهان‌دار نر و ماده در هر سنی از این رفتارها استفاده می‌کنند. این رفتارها در روند مهاجرت، تغذیه و تولیدمثل نیز نقش مهمی ایفا می‌کنند.

البته نظریه دیگری وجود دارد که بیان می‌کند این پیچ وتاب‌خوردن روی پشت شاید راهی برای دفع انگل پوست نهنگ‌ها باشد. اما همگان معتقدند که این رفتارها بسیار شبیه رفتارهای ارتباطی‌اند. 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین