حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

زنبورها بازیکنان حرفه‌ای فوتبال!

bee ball3

اندازه فونت:

حشرات باانجام کارهای هوشیارانه دائما ما انسان‌ها را غافلگیر می‌کنند و همین موضوع باعث می‌شود که نگاهی جدید به دنیا و توانایی‌هایشان بیاندازیم. زنبورها حشراتی باذوق و بااستعداد هستند و به‌سبب همین ویژگی جزئی حیاتی از محیط‌زیست ما به‌حساب می‌آیند. این موجودات باهوش ظاهرا قادرند یکی از اصول اساسی فوتبال را هم یاد بگیرند.

به‌گزارش دانشمندآنلاین، محققان دانشگاه کویین‌مری لندن طی آزمایشی توانستند به زنبورها آموزش دهند که مقابل وظایف غیرطبیعی هم واکنش نشان دهند. در این مطالعه که نتیجه‌اش در ژورنال ساینس منتشر شده ‌است محققان زنبورعسل زیرکی را موردآزمایش قرار دادند. در این پروژه به او بازی‌کردن یک نسخه ابتدایی از فوتبال تک‌بازیکن را یاد دادند. زنبور باید در ازای دریافت آب شیرین به‌عنوان جایزه توپی اندازه خودش را به‌سمت دروازه در مرکز الگویی دایره‌ای شکل می‌فرستاد. او این رویه را به‌سرعت فراگرفت و نتیجه‌ کلی آزمایش به حرکت‌دادن سریع و آسان توپ فوتبال در ناحیه‌ای مخصوص توسط زنبورها ختم شد. مخصوصا وقتی به این زنبور زنبوری پلاستیکی یا زنبوری که قبلا در این زمینه آموزش دیده ‌بود، نشان داده‌ می‌شد که چگونه این کار را انجام دهند، نتیجه بهتری حاصل می‌شد.

این پژوهش بر اساس آزمایش‌های قبلی که در این آزمایشگاه صورت گرفته ‌است انجام شد، آزمایشی که در آن به زنبورعسل یاد دادند برای رسیدن به جایزه‌اش باید ریسمانی را بکشد. اما احتمالا این امر مشابه به عملکردی است که آنها برای دستیابی به عسل در حیات‌وحش انجام می‌دهند پس حرکت‌دادن توپ به‌سمت دروازه اساسا مفهومی بیگانه برای این موجودات ریزنقش دارد و با هرآنچه تا به‌حال داشته‌اند یا انجام داده‌اند، فرق دارد.کلینت پری دستیار پروژه در این‌باره می‌گوید: «این مطالعه ثابت کرد کوچک‌بودن مغز دلیل بر ساده‌بودن آن نیست زیرا مغز کوچک این موجودات می‌تواند وظایف پیچیده‌ای را انجام دهد.»

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین