حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

زادگاه و قدمت درختان مرکبات مشخص شد

6878899 817

اندازه فونت:

شواهد ژنتیکی نشان می‌دهد که ریشه همه درختان مرکبات به دامنه‌های جنوب شرقی هیمالیا باز می‌گردد.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، یک گروه بین المللی از دانشمند بر این باورند که نخستین مرکبات حدودا 8 میلیون سال پیش برای اولین بار در جهان ظاهر شدند.

مرکبات که تاکنون تاریخ ظهور اولیه‌اشان مشخص نبود، بخش‌های وسیعی از باغ‌های میوه جهان را تشکیل می‌دهند. دانشمندانی از آمریکا و اروپا برای درک بهتر منشا مرکبات، ژن‌های بیش از 50 نوع متفاوت از میوه‌های این نوع درختان از پرتقال ماندارین چینی گرفته تا پرتقال سویل را تجزیه و تحلیل کردند. براساس این بررسی مشخص شد که درختان کنونی مرکبات از گونه‌های مختلف طبیعی می‌آیند که در منطقه‌های شامل بخش شرقی آسام، شمال میانمار و غرب استان یونان کشور چین وجود داشته است. وقتی میلیون سال پیش آب و هوای زمین تغییر کرد، بادهای موسمی ضعیف تر و هوا خشک تر شد، این گیاهان توانستند از هیمالیا در سراسر جنوب شرقی آسیا پراکنده شوند. سپس حدود 4 میلیون سال قبل، از آن مناطق به سراسر جهان از جمله استرالیا پراکنده شدند.

نقشه‌های ژنتیکی انواع مرکبات به دانشمندان کمک می‌کنند تا بررسی کنند کدام میوه‌ها توانایی مقاومت در برابر آفات را دارند تا احتمالا امکان تولید انواع تازه آنها را فراهم کنند.

مرکبات امروزی حاصل میلیون‌ها تکامل و هزاران سال اصلاح نباتات به دست انسان‌ها هستند.

رکوردهای فسیلی مهمی از مرکبات وجود ندارد اما فسیل یک برگ که در جنوب شرقی چین به طول عمر 8 میلیون سال پیدا شده به تحقیق تازه کمک خواهد کرد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین

لینک کوتاه