حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

رونمایی از جمجمه هیولای دریایی

105064890 thinktankichthyosaurskull ct scanning

اندازه فونت:

۲۰۰ میلیون سال خزنده‌ای با ظاهری شبیه به دلفین تلف شد و لاشه‌اش کف دریا نشست کرد.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، دویست میلیون سال پیش جایی که امروز شهر وار ویکشر قرار دارد، خزنده‌ای تلف شد. با دفن این موجود جمجمه‌اش به طرز حیرت انگیزی حفظ شده و به دانشمندان اجازه داده آن را به صورت دیجیتالی بازسازی کنند.

این فسیل که در نشریه "پیر جی" تشریح شده شناختی بی سابقه درباره یک ایکتیوسور به دست می‌دهد. این جانور از سایر ماهی‌ها، اسکوئید و احتمالا همنوعان خود تغذیه می‌کرده است.

استخوان‌های جانور بیش از ۶۰ سال پیش در یک مزرعه پیدا شد، اما اهمیت آن به تازگی روشن شده است. فوق العاده است که جمجمه حیوان به صورت سه بعدی حفظ شده و حاوی استخوان‌هایی است که به ندرت دیده می‌شوند.

دین لومکس فسیل شناس از دانشگاه منچستر گفت: "بیش از نیم قرن طول کشید تا این ایکتیوسور را مطالعه و تشریح کنیم، اما ارزش داشت اینقدر صبر کنیم."

به لطف داده‌های جمع آوری شده با کمک سی تی اسکن، نایجل لارکین و لورا پورو توانستند کل جمجمه را به صورت دیجیتالی بازسازی کنند.

دکتر پورو گفت: "سی تی اسکن به ما اجازه می‌دهد داخل فسیل را ببینیم - که در این مورد توانستیم کانال‌های بلند داخل استخوان‌های جمجمه که زمانی حاوی رگ‌های خونی و رشته‌های عصبی بود را ببینیم."

این فسیل ابتدا یک گونه فراوان شناسایی شد، اما بعد از مطالعه دقیق‌تر، دانشمندان آن را به عنوان یک گونه نادر به نام "پروتوایکتیوسوروس پروستاکسالیس" شناسایی کردند.

قبلا مطالعات دیگری بر جمجمه خزندگان بزرگ دریایی انجام شده اما هیچ کدام کامل نبوده‌اند.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین