حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

دی‌ان‌ای، سرنخی از طول عمر انسان‌های کهن و گونه‌های منقرض شده می‌دهد

110121835 gettyimages 845971692

اندازه فونت:

دانشمندان طول عمر برخی از گونه های منقرض شده انسان کهن و حیوانات را با کمک دی‌ان‌ای کشف شده در بقایای آنها محاسبه کرده‌اند.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، براساس این تحقیقات "عموزادگان" تکاملی ما، نئاندرتال ها و دنیسووان ها، به سن ۳۸ سالگی می رسیدند. از طرف دیگر ماموت های پشمالو تا ۶۰ سال زندگی می کردند. محققان در استرالیا دی‌ان‌ای گونه‌های زنده مثل نهنگ ها را که رکوردهای کمی از آن موجود است تحلیل کردند.

به گفته آنها نهنگ قطبی یا "سر قوسی" ممکن است طولانی ترین عمر را در میان پستانداران داشته باشد و عمرش به ۲۵۰ سال برسد.

تاکنون تعیین طول عمر بسیاری از حیوانات به خصوص آنهایی که عمر درازی دارند دشوار بوده است. بنجامین مین از "سازمان سی‌اس‌آی‌آر" در کرالی استرالیا گفت: "دانستن طول عمر یک حیوان منقرض شده می‌تواند شناخت بهتری از اکولوژی آنها به دست دهد."

"اگر یک گونه در حیات وحش به حداکثر طول عمر طبیعی نمی رسد، ممکن است نشانه آن باشد که فشارهای محیط درحال راندن این گونه به سوی انقراض است."

از کجا می دانیم؟

دانشمندان از دی ان ای برای تخمین طول عمر گونه ها استفاده کردند و تغییرات در بخشی از دی ان ای که به کهولت مربوط است را بررسی کردند. این "ساعت های دی ان ای" برای پیش بینی حداکثر سن حیوانات زنده یا منقرض به کار گرفته شد.

محاسبه طول عمر خویشاوندان نزدیک ما سرنخ هایی به دست می دهد از اینکه پزشکی مدرن و تغییرات در سبک زندگی ما چگونه می تواند به افزایش عمر کمک کند. در ۲۰۰ سال گذشته، متوسط طول عمر انسان بیش از دو برابر شده است.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین