حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

دوام انسان کهن در زمین بیش از آنچه تصور می‌شد

110224106 mediaitem110224105

اندازه فونت:

یک مطالعه تازه نشان داده است که یکی از خویشاوندان کهن انسان امروزی تا دوره های نسبتا اخیر در شرق آسیا می زیسته است.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، گونه هومو ارکتوس حدود دو میلیون سال پیش تکامل پیدا کرد و اولین گونه شناخته شده انسان است که کاملا صاف می ایستاد و راه می رفت.

اکنون شواهد نشان می‌دهد که این گونه تا کمی بیش از ۱۰۰ هزار سال پیش در جزیره جاوه در اندونزی - یعنی تا مدت‌ها پس از آنکه در سایر مناطق از بین رفت - زندگی می‌کرد.

به این ترتیب دوران زیست هومو ارکتوس با انسان امروزی هم‌پوشانی داشته است.

در دهه ۱۹۳۰ کاسه جمجمه دوازده و دو استخوان پای این گونه در مرکز جاوه پیدا شد و در ده‌های بعد از آن، محققان تلاش کردند تاریخ این فسیل‌ها را تعیین کنند، اما با مشکلاتی روبرو شدند.

در دهه ۱۹۹۰ یک تیم به تخمین خیلی کم ۵۳ هزار سال تا ۲۷ هزار سال رسید که این احتمال را پیش می‌کشید که هومو ارکتوس و انسان امروزی - هومو ساپین - برای دوره‌ای همزمان در این جزیره زندگی می‌کردند.

اکنون محققان تحت سرپرستی پروفسور راسل سیوچون از دانشگاه آیووا با حفاری دقیق‌تر محل کشف این فسیل‌ها در کنار رود سولو آن را بار دیگر تحلیل کرده است.

آنها می‌گویند که اکنون به تاریخ قطعی بستر شکل گیری این استخوان ها رسیده اند که ۱۱۷ هزار تا ۱۰۸ هزار سال است. این جدیدترین رکورد شناخته شده از گونه هومو ارکتوس در جهان است.

به نظر می‌رسد هومو ارکتوس در سایر جزایر جنوب شرقی آسیا به گونه های کوچکتر تکامل یافته باشد. مثلا در جزیره فلورز به هومو فلورسنسیس - یا آدم کوتوله - و در فیلیپین به هومو لوزونسیس بدل شده باشد. علت آن احتمالا محدودیت منابع غذایی در این جزایر بود.

اما در جاوه ظاهرا غذای کافی برای ارکتوس‌ها وجود داشته تا ابعاد قبلی اندام خود را حفظ کنند.

به نظر می‌رسد قد گونه‌های کشف شده ۱۵۲ تا ۱۸۳ سانتیمتر بوده که قابل مقایسه با نمونه‌های کشف شده در آفریقا و سایر نقاط است.

این یافته‌ها موید تغییراتی است که تکامل شناسی طی چند دهه گذشته طی کرده است. دانشمندان تصور می‌کردند که تکامل انسان روی یک خط راست از انسان واران – گونه‌هایی مثل شامپانزه و گوریل - تا گونه ما درحال پیشروی بوده است.

این نگاه در نمودار معروف به "راهپیمایی پیشرفت" که با یک موجود شبیه به شامپانزه شروع می‌شود و به انسان ختم می‌شود متبلور شده است. این روزها می‌دانیم که روند تکامل به این سادگی نبوده است.

مطالعه تازه این حقیقت شگفت انگیز را برجسته می‌کند که خیلی از گونه‌هایی که فکر می‌کردیم جزو مراحل گذار در این راهپیمایی بوده‌اند با یکدیگر همپوشانی داشته‌اند، که در برخی موارد به صدها هزار سال می‌رسید.

اما چرا هومو ارکتوس اینقدر در جاوه دوام آورد؟ این گونه احتمالا ۵۰۰ هزار پیش در آفریقا از بین رفته بود و در چین تا حدود ۴۰۰ هزار سال قبل دوام آورد.

راسل سیوچون فکر می کند که ارکتوس، احتمالا در سایر نقاط زیر فشار رقابت با گونه‌های دیگر، صحنه را خالی کرده بود، اما در جاوه منزوی بود و توانست دوام آورد.

با این حال نتایج مطالعه نشان می‌دهد که این فسیل‌ها متعلق به دوره‌ای هستند که شرایط محیط زیست جاوه درحال تغییر بود. منطقه ای که قبلا دارای جنگل‌های تنک بود، به تدریج داشت به جنگلی گرمسیری بدل می‌شد.

پروفسور سیوچون فکر می‌کند این می تواند درست همان مقطعی باشد که هومو ارکتوس در این جزیره منقرض شد.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین