حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

دلیل مرگ حدود ۲۰ هزار گیله‌مات چیست؟

105500657 zeekoettxp273feb2019 small3

اندازه فونت:

دانشمندان سعی دارند تا دلیل مرگ حدود ۲۰ هزار "گیله‌مات" در هفته‌های اخیر در طول سواحل هلند را پیدا کنند.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، این پرندگان دریایی همگی نحیف بودند و این سوءظن هست که قربانی موادی باشند که از یک کشتی باری به نام "ام اس سی زوئی" به دریا ریخت. این کشتی با ۳۴۵ کانتینر گرفتار توفان شد.

ماردیک لئوپولد که در مورد مرگ پرندگان تحقیق می‌کند گفت: "هیچ شواهد مشخصی وجود ندارد اما درحال تحقیق در این باره هستیم." او احتمال می‌دهد که مرگ پرندگان در اثر نشت مواد شیمیایی اتفاق افتاده باشد چون بیشتر مواد پلاستیکی سفت و قابل هضم نیستند.

ساعاتی پس از ریختن کانتینرها به دریا در روز دوم ژانویه این مواد در جزایری واقع در آب‌های ساحلی شمال هلند ظاهر شدند. اینها شامل اسباب بازی، مبلمان و دستگاه‌های تلویزیون بود. همچنین یک کیسه پودر پراکساید (ماده ای پاک کننده) در این سواحل پیدا شد.

آقای لئوپولد کارشناس پرندگان دریایی از دانشگاه واگنینگن گفت که رقم ۲۰ هزار گیله‌مات حدسی متکی بر مشاهده است.

او گفت که "اساس این آمار کشف روزانه لاشه یک گیله‌مات در هر کیلومتر ساحل در هلند در منطقه‌ای است که ۳۰۰ کیلومتر ساحل دارد که می‌شود ده هزار پرنده" و افزود که همین تعداد هم باید در دریا باشند.

هرچند او هیچ سناریویی را رد نمی‌کند، اما اشاره می کند که لاشه پرندگان همزمان با نشت کشتی باربری ظاهر شد. هوای بد هم می‌تواند بر دسترسی گیله‌مات ها به غذا اثر بگذارد، اما آقای لئوپولد معتقد است که در آن صورت مشکل به سواحل هلند محدود نمی‌شد.

رحالی که احتمال بلعیدن حبه های پلاستیکی از طرف پرندگان وجود دارد، اما محتمل‌تر این است که به دلیل نشت پارافین یا روغن نخل تلف شده باشند. در جزیره ترشلینگ، که بیشتر محموله کشتی در آن به خشکی نشست، آثار پارافین هم دیده شده است.

روز چهارشنبه مقام‌های هلندی گفتند که حداقل ۳۴۵ کانتینر از کشتی به دریا افتاد که بیش از میزانی است که ابتدا تصور می شد.

برای ارزیابی علت مرگ روی بیش از ۱۰۰ لاشه پرنده معاینات پزشکی انجام خواهد شد. همزمان ده‌ها گیله‌مات که نجات یافته‌اند در شماری از مراکز تحت مراقبت هستند. این پرندگان با لوله تغذیه می‌شوند چون خیلی ضعیف هستند.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین