حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

دانشمندان درباره انقراض حشرات و پیامدهای آن برای انسان هشدار دادند

39159250 303

اندازه فونت:

دانشمندان در مورد انقراض ۴۰ درصد گونه‌های حشرات در دنیا هشدار داده‌اند. را به‌صدا در آورده‌اند.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از دویچه وله، دانشمندان معتقدند که با توجه به نقش بزرگ حشرات در اکوسیستم طبیعی، نابودی آنها برای حیات انسان‌ها گران تمام خواهد شد.پژوهشی جدید نشان می‌دهد ۴۰ درصد گونه‌های حشرات در سراسر دنیا در معرض خطر انقراض قرا ردارند. انقراض حشرات در اثر کشاورزی بی‌رویه و گرمایش زمین به‌وجود آمده است. با توجه به نقش بزرگ حشرات در اکوسیستم طبیعی، نابودی حشرات برای حیات انسان‌ها بسیار گران تمام خواهد شد.

سال‌های اخیر شاهد هشدار زیست‌شناسان در مورد انقراض قریب الوقوع گونه‌هایی از جانوران بودیم که بعضی‌ وقتها به نظر می‌رسید خیلی هم برای انسا‌ن‌ها مهم نیست. اما الان وضعیت فرق می‌کند و هشدار دانشمندان در مورد کاهش تعداد حشرات تاثیر عمده‌ای بر حیات انسان‌ها روی کره زمین دارد.

گزارش جدیدی، که خلاصه ۷۳ گزارش در مورد کاهش جمعیت حشرات در سراسر دنیاست، نشان می‌دهد ۴۰ درصد گونه‌های مختلف حشرات در دنیا در معرض نابودی قرار دارند.

در برخی جاها نرخ انقراض برخی حشرات محلی هشت برابر چیزی است که جانورشناسان درمهره دارانی مانند پستانداران، پرندگان و همچنین در بی‌مهرگان  مشاهده کرده‌اند.

 

نقش حشرات در چرخه غذایی ما

حشرات با کمک به گرده افشانی گیاهان و بازیافت مواد مغذی در زنجیره غذایی ما نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند. متخصصان می‌گویند اگر این حشرات  از بین بروند، انسان‌ها برای بقای خود در دنیا با مشکل عظیمی روبرو خواهند شد.

 فرانسیسکو سانچز-بایو (Francisco Sánchez-Bayo) محقق دانشگاه سیدنی و کریس وکهویس (Kris Wyckhuys)، محقق دانشگاه کوئینزلند که این گزارش را منتشر کرده‌اند، می‌گویند: پژوهش‌های ما کاهش وحشتناک تعداد حشرات را نشان می‌دهد. با این رشد کاهش، در دهه‌های پیش رو ، ۴۰ درصد گونه‌های حشرات در دنیا را از دست خواهیم داد.

پژوهشگران از بین رفتن زیستگاه را دلیل اصلی انقراض گونه‌های مختلف حشرات می‌دانند. فعالیت‌های کشاورزی و استفاده گسترده از آفت‌‌کش‌ها ازعوامل از بین رفتن زیست‌گاه حشرات هستند.

این دو پژوهش‌گر براساس اطلاعات به‌دست آمده از ۷۳ گزارش منتشر شده در اروپا و آمریکای شمالی نتیجه گرفته‌اند که تنوع زیستی حشرات در دنیا در معرض تهدید است.

 

 فاجعه برای اکوسیستم جهانی

فرانسیسکو سانچز و کریس وکهویس می‌گویند اگر ما روش تولید غذاها را تغییر ندهیم، حشرات به ورطه انقراض می‌افتند و نتیجه آن برای اکوسیستم جهانی فاجعه‌بار خواهد بود.

افزایش تقاضا برای فرآورده‌های غذایی در دنیا در کنار پدیده گرمایش زمین به کاهش جمعیت حشرات دامن می‌زند.

نویسندگان این گزارش معتقدند افزایش دمای هوا در برخی مناطق می‌تواند به افزایش جمعیت برخی حشرات منجر شود ولی در مناطق حاره‌ای، حشرات توانایی مقاومت درباره افزایش دما را ندارند و از بین خواهند رفت.

دانشمندان درباره چیزی که از آن با عنوان "انقراض دسته جمعی در عصر مدرن" یاد می‌کنند هشدار داده‌اند. آنها می‌گویند کاهش چشمگیر تعداد گونه‌های جانوری و گیاهی که در سراسر دنیا ثبت شده به حدی است که چنین انقراضی در ۴۰ میلیون سال گذشته فقط پنج بار رخ داده است.

در حالی‌که انقراض موجودات در گذشته‌ها در عصر یخی یا در اثر انفجارهای آتشفشانی اتفاق افتاده است، این بار این فاجعه دست پروده انسان است.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین