حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

حکمرانی گونه‌ای از اژدرها بر ترانسیلوانیای ماقبل‌تاریخ

1000

اندازه فونت:

پژوهشی جدید می‌گوید گونه‌ای پتروسور یا سوسمار بالدار که خزنده‌ای با توانایی پرواز و بال‌هایی با طول 10 متر بوده و نامش را از اسطو‌ره‌های ایرانی گرفته است در دوره ماقبل‌تاریخ بر رومانی فرمانروایی می‌کرد.

به‌گزارش دانشمندآنلاین، دانشمندان با بررسی مهره‌های گردن این موجود که به‌طرز غیرعادی بزرگ هستند به این نتیجه رسیدند که این درنده غول پیکر و ترسناک دایناسورها و دیگر حیوانات ماقبل‌تاریخ را در دوران کرتاسه به‌وحشت می‌انداخت. این اولین نشانه‌های وجود حیوانات درنده غول‌پیکر در منطقه ترانسیلوانیای رومانی است.

دکتر مارک ویتون از دانشگاه پورت‌موث و دکتر دارن نیش از دانشگاه ساوت‌همپتون در انگستان که نتایج یافته‌هایشان را در  Peer Journalمنتشر کرده‌اند، به بررسی بقایای فسیل‌های باقی‌مانده موجودی به‌نام هاتزگ‌بال که به گروهی از خزندگان پرنده به نام اژدرهایان تعلق دارد، پرداختند.

نام اژدرکیدها یا اژدرهایان از واژه فارسی «اژدر» گرفته شده است. اژدر در اسطوره‌های ایرانی سوسمار غول‌پیکری با بال‌های بزرگ بوده است.

استخوان گردن لوله‌ای‌شکل این گونه‌ها باعث شده است گردن‌های درازی داشته باشند. طول گردن برای بزرگ‌ترین این گونه‌ها 2/5 متر یوده است. باوجوداین، محققان می‌گویند که هاتزگ‌بال‌ها گردن‌هایی به‌مراتب قوی‌تر و کوتاه‌تر با توده‌های ماهیچه بیشتر داشته‌اند. دیگر بقای هاتزگ‌بال یک استخوان فک بود که نشان می‌دهد جمجمه این گونه نیم‌متر عرض داشته و اندام‌هایش قدرتمند بوده‌اند. قدرتمندی این حیوان شباهتی به دیگر گونه‌های اژدرهایان ندارد و همین‌مسئله، هاتزگ‌بال را بسیار قوی و به‌نوعی درنده غالب عصر خودش ساخته است.

به‌عقیده محققان هاتزگ‌بال در زیست‌بوم عجیب‌و‌غریبی می‌زیست، جایی‌که در دوران کرتاسه دایناسورها یا کوچک یا به‌کل منقرض شده بودند. ترانسیلونیای ماقبل‌تاریخ مکان عجیبی بوده است. شواهد نشان می‌دهد درندگان بزرگی مانند دایناسورهای گوشتخوار کنار هاتزگ‌بال در این منطقه می‌زیستند.

این مطالعات به‌نوعی به رازهای چگونگی زندگی در این مکان در دوران کرتاسه پسین پاسخ می‌دهد. البته بسیاری از مسائل درباره شیوه زندگی و خصوصیات این حیوان ناشناخته مانده است، زیرا دانشمندان درواقع به ته‌مانده اسکلت این جانوران دسترسی دارند. بااین‌حال، یافته‌ها هیجان‌انگیز هستند و در بعضی موارد بر این نکته تاکید دارند که شناخت ما از جانوران ماقبل‌تاریخ بسیار اندک است. دانشمندان معتقدند بااستفاده از طرح پرسش‌های درست و طراحی آزمایش‌های دقیق می‌توانیم با همین بقایا نیز به اطلاعات بسیار ارزشمندی برسیم.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین