حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

حشرات هم به رنگ‌ها حساس‌اند

180802 spiders love green feature

اندازه فونت:

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از نیویورک پست، براساس تحقیقاتی که به تازگی انجام شده بعضی حشرات نسبت به رنگ‌ها واکنش نشان می‌دهند.

 در این تحقیق مشخص شد که عنکبوت گرگی به رنگ سبز واکنش نشان داده و واکنش بیشتری به افرادیکه سبز پوشیده‌اند، می‌دهند. این عنکبوت‌ها با تغییر رنگ محیط زمینه نسبت به تصاویر ویدیویی و فیلم واکنش متفاوتی نشان داده و محققان دریافتند که عنکبوت ماده به تصاویر عنکبوت‌های نر که پیش زمینه رنگی متفاوتی دارند پاسخ بیشتری دادند. این واکنش با تشدید رنگ پیش زمینه محیط بیشتر شده است.

پروفسور اوتز از دانشگاه سین سیناتی در این باره می‌گوید، پیش از این فرض می‌شد که عنکبوت‌های گرگی به رنگ توجهی ندارند اما مطالعات اخیر نشان می دهد که در واقع چنین نیست و باید به ساختار اعصاب چشم عنکبوت و سایر حشرات را توجه بیشتری کرد تا درباره عملکرد شبکیه چشم آنها  بیشتر بدانیم.

عنکبوت‌های گرگی دیدی مبتنی بر تک رنگ دارند و براساس آن قادر هستند تا رنگ سبز و امواج ماورابنفش را ببینند. با بررسی‌های جدید مشخص شد که این نوع حشرات به رنگ سبز علاقه‌ خاصی دارند.

قدرت تشخیص رنگ عنکبوت‌ها با تغییر فصل تغییر کرده و مثلا در اوایل زمستان که عنکبوت‌ها برای اولین بار از تخم بیرون می‌آیند هیچ برگی روی درخت نیست و طیف وسیعی از نور در محیط هست اما با تغییر فصل برگ‌ها رشد کرده و همه چیز سبز می‌شود و در این زمان عنکبوت‌ها باید کنتراست را در برابر بسیاری از زمینه‌های رنگی ببینند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین