حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

تغییرات اقلیمی پرندگان را به سوی انقراض می‌کشاند

104086722 peru1

اندازه فونت:

پرندگان مناطق گرمسیری ساکن ارتفاعات بالای کوه‌ها با تغییرات اقلیمی به سوی انقراض می‌روند.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، پژوهشگران مدت‌هاست پیش بینی می‌کنند که با گرمتر شدن کره بسیاری از جانوران به ارتفاعات بالاتر حرکت کنند.

با این حال آن دسته از موجوداتی که در اوج ارتفاعات زندگی می‌کنند جایی برای فرار ندارند و پیش بینی می‌شد با افت جمعیت روبرو شوند. این مطالعه دریافت که هشت گونه پرنده که زمانی در نزدیکی قله کوهی در پرو زندگی می‌کردند اکنون ناپدید شده‌اند. محققان به خصوص نگران تاثیر تغییرات اقلیمی بر رشته کوه‌های مناطق گرمسیری هستند.

دکتر بنجامین فریمن از دانشگاه بریتیش کلمبیا که نویسنده اصلی این مقاله است، در این باره گفت: "کوهستان‌های نواحی گرمسیری آسیب پذیرترین نقاط در میان نواحی آسیب پذیر از نظر تنوع زیستی هستند. اینها بیش از هر جای دیگری در زمین میزبان گونه‌ها هستند."

"هوا در نواحی گرمسیری کمی گرمتر شده اما به نظر می‌رسد گیاهان و حیوانات در آنجا نسبت به گذشته به مناطق خیلی مرتفع‌تری رفته‌اند."

گونه‌های ساکن این نواحی از این نظر شدیدا در معرض خطر هستند که اختلاف دما میان ارتفاعات پایین‌تر و بالاتر گرمسیری به اندازه سایر نواحی جهان نیست. این یعنی رفتن به ارتفاعات بالاتر برای این گونه‌ها راه حل خیلی موثری نیست.

دانشمندان برای محک زدن این ایده، در سال ۲۰۱۷ وضعیت گونه‌های پرندگان ساکن یک قله دورافتاده در پرو را ارزیابی کردند. این تیم از همان شیوه‌ها و ملاک‌های ارزیابی پرندگان که در سال ۱۹۸۵ انجام شده بود استفاده کردند.

آنها دریافتند که به طور متوسط، محدوده زیستی پرندگان نسبت به سال ۱۹۸۵ بالاتر رفته بود. بیشتر گونه‌هایی که در بالاترین ارتفاعات زندگی می‌کردند با افت چشمگیری در محدوده زندگی و فراوانی روبرو شده‌اند.

پژوهشگران می‌گویند که گرمایش اخیر که نشان دهنده افزایشی به اندازه تقریبا نیم درجه سانتگیراد در فاصله دو مطالعه است برای بعضی از این گونه‌ها "پلکانی به سوی انقراض" است. مطالعه اخیر نشان داد از ۱۶ گونه‌ای که به بالای تیغه کوه محدود بودند هشت گونه کاملا ناپدید شده‌اند.

نویسندگان این مطالعه اخطار می‌دهند که افزایش دما همچنان به طور گسترده باعث "انقراض محلی یا انقراض کامل" حیوانات و گیاهان در ارتفاعات بالای بخش گرمسیری کوه‌های آند خواهد شد. در مقابل دانشمندان متوجه شدند که پرندگان ساکن نواحی پست با بهره مند شدن از تغییرات اقلیمی درحال گسترش محدوده زیستی خود و ورود به نواحی بلندتر علاوه بر زیستگاه‌های سابق هستند. با این حال حتی گونه‌هایی که اکنون درحال جابجایی هستند ممکن است در آینده به بن بست بخورند.

نویسندگان گزارش می‌گویند که در صورت افزایش دما در قرن جاری به اندازه ۲.۶ تا ۴.۸ درجه سانتیگراد در جهان، گونه‌های گرمسیری ممکن است مجبور به مهاجرت به اندازه ۵۰۰ تا ۹۰۰ متر به ارتفاعات بالاتر شوند و این ممکن است خارج از توان بعضی از آنها باشد. مشکل دیگر جنگل زدایی از بسیاری نواحی کوهستانی است که توانایی حرکت گونه‌ها را محدود می‌کند.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین