حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

تجارت جهانی مواد غذایی از عوامل انقراض پرندگان است

105887909 gettyimages 485443067

اندازه فونت:

 با توجه به رویه‌های جاری زراعی و جنگلداری حدود صد گونه پرنده در جهان منقرض خواهند شد.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، دانشمندان می‌گویند این رقم در ده سال اول قرن جاری ۷ درصد افزایش یافته است. به گفته آنها بزرگترین عامل گاوداری‌ها هستند اما تاثیر کشت دانه های روغنی مثل نخل و سویا بر تنوع پرندگان به سرعت بیشتر می‌شود.

در مقایسه دانشمندان تخمین می‌زنند که در ۴۰۰ سال گذشته حدود ۱۴۰ پرنده منقرض شده باشند.

محققان بین المللی از نابودی پرندگان به عنوان یکی از معیارهای سنجش نابودی تنوع زیستی - گونه‌گونی گیاهان و حیوانات در جهان یا در یک زیستگاه مشخص - که می گویند به تجارت بین المللی مواد غذایی و الوار ارتباط دارد استفاده می کنند.

نتیجه این تحقیقات که در نشریه "اکولوژی و تکامل نیچر" چاپ شده نشان می‌دهد که تجارت بین المللی می‌تواند عامل تهدید گونه‌های حیوانی در نقاطی دور از کشورهایی باشد که این کالاها در آن مصرف می‌شود.

به گفته این تیم در سال ۲۰۱۱ مصرف کالاها در سایر بخش‌های جهان مسئول حدود یک سوم تاثیرات بر تنوع زیستی در آمریکای مرکزی و جنوبی و یک چهارم در آفریقا بود.

پروفسور انریکه پریرا از مرکز تحقیقات تنوع زیستی در لایپزیگ آلمان می‌گوید باید به مصرف کنندگان کمک کرد در این باره بیشتر بدانند تا موقع خرید کالاها در مورد تنوع زیستی احساس مسئولیت کنند.

محققان شمار گونه پرندگانی که بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۱ به دلیل تبدیل زیستگاه به زمین‌های کشاورزی در معرض انقراض هستند را تخمین زدند.

آنها پیش بینی کردند که اگر تغییری در نحوه استفاده از زمین‌ها پدید نیاید تا ۱۲۱ پرنده در آینده از بین خواهند رفت.در مقایسه تخمین زده می‌شود که از آغاز قرن شانزدهم تاکنون ۱۴۰ گونه پرنده در زمین از بین رفته باشد.

اریل برانر از گروه حفاظت زیستی "بردلایف اروپا" گفت که این مطالعه بر مجموعه شواهدی می‌افزاید که نشان می‌دهد سیستم های غذایی و زراعی غیرقابل دوام "در کانون بحران اکولوژیکی - هم از نظر دامن زدن به فروپاشی تنوع زیستی و هم تغییر اقلیمی - قرار دارد.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین