حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

با ماهی شیرین جمعیت پشه‌ها کم می‌شود

960x460

اندازه فونت:

محققان کانادایی کشف کرده‌اند که استفاده از نوعی ماهی شیرین می‌تواند در کاهش جمعیت پشه‌ها موثر باشد.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از thehealthsite، محققان دانشگاه یک کانادایی دریافته‌اند که نوعی ماهی شیرین می‌تواند باعث کاهش جمعیت پشه‌ها شود. این ماهی که مینو (Minnow) نام دارد، در آب‌هایی که پشه‌ها از آن برای تخم گذاری استفاده می‌کنند، مفید است و در کنترل جمعیت آنها نقش دارد. به خصوص این موضوع در پشه‌هایی که ناقل بیماری تب نیل غربی هستند، دیده شده است.

محققان کانادایی در این باره می‌گویند که استفاده از این گونه ماهی در جایگزینی برای کنترل لارو یا نوزادان پشه مزایای بسیاری دارند که می‌توان به تاثیر کاهش زیست محیطی و کاهش هزینه‌های مربوط به زمان و منابع مالی و نیز امکان ایجاد و افزایش جمعیت ماهی‌ها اشاره کرد.

این گروه تحقیقاتی از ماهی مینو در ده مخزن درمانی استفاده کردند و 6 مخزن غیردرمانی را مورد نظارت قرار دادند. نتایج بررسی‌ها حاکی از این است که مخازن درمانی نسبت به مخازن غیردرمانی با کاهش ایجاد لاروی پشه‌ها در هر فصل روبرو شده و می‌تواند میزان کاهش را به 14 درصد برساند که نتایج آن برای بهبود سلامت انسان و احتمال خطر افزایش بیماری‌های ناشی از افزایش جمعیت پشه‌ها موثر است.

در حال حاضر این کاملترین راه حل برای از بین بردن خطرات بیماری تب نیل غربی نیست اما می‌توان آن را بخشی از برنامه‌ای برای حفاظت از سلامت افراد آسیب پذیر دانست.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین