حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

اندازه‌گیری دمای بدن هزاران پروانه در بریتانیا

106980927 f408cc40 c8a9 48fa 9cfb c92a335a1a3b

اندازه فونت:

این اندازه‌گیری برای این نبود که بدانیم این پروانه‌ها تب دارند یا نه. محققان دانشگاه کمبریج می‌خواستند متوجه بشوند که گونه‌های مختلف پروانه‌ها چگونه خود را گرم یا خنک می‌کنند.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، محققان امیدوارند با نتایج این تحقیق بتوانند به حشرات در مقابله با گرمایش زمین یاری رسانند.

 

چگونه این کار را انجام دادند؟

پروانه‌ها موجودات بسیار ظریفی هستند از این رو پژوهشگران ناچار بودند از ابزارهای بسیار ظریفی استفاده کنند.

برای اطمینان از اینکه پروانه‌ها آسیب نمی‌بینند، آنها از دماسنج‌های بسیار ریزی استفاده کردند که بیشتر شبیه قطعه سیمی بود که فقط ۲۵ صدم میلی‌متر ضخامت داشت.

متخصصان پروانه‌ها را با تورهایی می‌گرفتند و خیلی سریع انتهای دماسنج خیلی ریز را روی بدن آنها قرار می‌دادند.

فقط در مدت زمان پنج دقیقه، می‌توانستند دمای بدن پروانه‌ها را اندازه بگیرند، نر یا ماده بودن پروانه را تعیین کنند و وضعیت بال‌های آنها را بررسی کنند.

آنها توانستند این آزمایش را روی بیش از ۲۰۰۰ پروانه انجام دهند که از گونه‌های مختلف بودند.

چرا این کار را انجام دادند؟

این کار فقط برای حفاظت پروانه‌ها در برابر تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین بوده است.

گونه‌های مختلف پروانه‌ها در برابر گرما به صورت‌های گوناگونی واکنش نشان می‌دهند. بعضی گونه‌ها در دما‌های پایین خیلی خوب می‌توانند خودشان را گرم کنند و در دما‌های بالا خودشان را خنک کنند. گونه‌هایی هم هستند که این توانایی را ندارند.

 

دکتر اندرو بلادون، که سرپرستی این تحقیق را بر‌عهده دارد، گفت: "در روزی سرد، گونه‌هایی که توانایی خوبی در گرم کردن خود دارند، فعالیت خود را زودتر شروع می‌کنند، فعالیت‌هایی مثل تغذیه و جفت گیری و دفاع از قلمرو‌شان".

او ادامه داد: "پروانه‌ها می‌توانند دمای بدن‌شان را کنترل کنند، از این رو کمتر ممکن است بر اثر تغییرات اقلیمی آسیب ببینند، این پژوهش به محققان کمک کرد تا دریابند چه گونه‌هایی آسیب‌پذیرند".

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین