حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

انتقال اورانگوتانی به پناهگاه

109004783 3cc0afb1 113b 4fde 9d98 f2b235e108f8

اندازه فونت:

اورانگوتانی که برای ۲۰ سال در باغ وحشی در آرژانتین نگهداری می‌شد پس از دریافت حقوقی برابر با انسان به یک پناهگاه حیوانات در آمریکا منتقل می‌شود.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، گروهی از وکلا در سال ۲۰۱۴ با این استدلال که سندرا به طور غیرقانونی در بوینوس آیرس محبوس بوده موفق شدند حقوق انسانی برای او کسب کنند.

سندا با آن حکم اولین "شخص غیرانسانی" در آرژانتین شد که "از همان آزادی‌ها برخوردار است."

این اورانگوتان ۳۳ ساله روز جمعه به کانزاس رسید و پیش از انتقال به خانه تازه در ایالت فلوریدا تحت یک رشته آزمایش‌ها قرار خواهد گرفت.

قاضی النا لیبراتوری - که عکسی از سندرا در دفترش دارد - به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که می خواست با این حکم پیامی بفرستد: "اینکه حیوانات موجوداتی دارای احساسات هستند و اولین حق آنها این است که از احترام ما برخوردار باشند."

سندرا در باغ وحشی در آلمان شرقی سابق به دنیا آمد و در سال ۱۹۹۵ به باغ وحش بوینوس آیرس فروخته شد.

این اورانگوتان بخش بزرگی از زندگی‌اش را در یک محیط بسته انفرادی گذراند و اغلب از مردم فاصله می‌گرفت. سندرا در سال ۱۹۹۹ دختردار شد اما نوزاد از او گرفته و به یک پارک حیوانات در چین فروخته شد.

پیروزی حقوقی او باعث شهرتش شد و بدعتی برای موجودات هم خانواده‌اش (از جمله اورانگوتان، گوریل و شامپانزه) ایجاد کرد تا به طور حقوقی، نه دارایی دیگران، بلکه هم ردیف انسان قلمداد شوند.

سندرا تا هفته پیش در محوطه همان باغ وحش بوینوس آیرس نگهداری می‌شد هرچند باغ وحش پس از انتشار گزارش‌هایی از بدرفتاری با حیوانات در سال ۲۰۱۶ بسته شد. بازسازی این باغ وحش به عنوان "پارک اکولوژیکی" با شرایط بهتر نگهداری حیوانات اکنون در جریان است.

در سال ۲۰۱۷ دادگاهی در آرژانتین انتقال سندرا به "مرکز نگهداری انسان‌واران بزرگ" در فلوریدا را تایید کرد هرچند آن سفر به دلیل فرآیند کسب مجوز انتقال عقب افتاد.

این پناهگاه ۴۰ هکتاری میزبان شامپانزه‌ها و اورانگوتان‌هایی است که از سیرک‌ها، آزمایشگاه‌ها، باغ وحش‌ها و مجموعه‌های خصوصی آزاد شده‌اند. بابلز، شامپانزه مایکل جکسون (که ۱۰ پیش در گذشت) هم از ساکنان این مرکز است.

سندرا به ۲۱ اورانگوتان دیگر خواهد پیوست و آزاد خواهد بود میان ۱۱ فضای باز تردد کند.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین