حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

الکل نجات دهنده ماهی قرمزها

97300830 z6050262 goldfish spl

اندازه فونت:

دانشمندان راز نجات یافتن گلدن فیش ( ماهی قرمز ) در دریاچه‌های پوشیده از یخ را کشف کردند.

 به گزارش دانشمند آنلاین به نقل از بی بی سی، دانشمندان راز  زنده ماندن گلد فیش‌ها را در دریاچه های پوشیده از یخ را کشف کردند. در حالیکه انسان‌ها و بیشتر گیاهان بدون اکسیژن چند دقیقه بیشتر دوام نمی‌آورند، این ماهی‌ها می‌توانند برای ماه‌ها در دریاچه‌های پوشیده از انبوهی از یخ در مناطق شمالی اروپا دوام بیاورند. محققان علت این دوام را مکانیزم مولکولی این آبزیان می‌دانند.

در بیشتر حیوانات مجموعه پروتئینی وجود دارد که کربوهیدرات‌ها را به میتوکندری‌ها که موجب تقویت سلول‌ها بدن می‌شوند، هدایت می‌کند.

در نبود اکسیژن، مصرف کربوهیدرات‌ها، اسید لاکتیک تولید می‌کند که ماهی قرمزها نمی‌توانند از آن رهایی یافته و ظرف چند دقیقه از بین می‌روند.

اما این نوع ماهی‌ها مجموعه دومی از پروتئین دارند که در فقدان اکسیژن عمل کرده و اسید لاکتیک را به الکل تبدیل می‌کند.

به گفته دکتر مایکل برنبرینک از دانشگاه لیورپول بریتانیا، راه دوم تنها بواسطه فقدان اکسیژن فعال می‌شود. در واقع پوشش یخ آنها را از هوای محیط جدا کرده، بنابراین وقتی ماهی قرمز در زیر پوششی از یخ قرار می‌گیرد، تمام اکسیژن را مصرف کرده و بعد آن را به الکل تبدیل می‌کند و در نتیجه مانع از یخ زدن آنها می‌شود. اما حقیقت این است که اگر زمستان زیاد طول بکشد، مصرف سوختی که ماهی قرمزها ذخیره کرده‌اند تمام می‌شوند و آنها از بین می‌روند.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین