حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

تغییرات اقلیمی؛ علت انقراض بومی بسیاری از گونه‌های گیاهی و حیوانی

161208152136 1 900x600

اندازه فونت:

صدها گونه از حیوانات و گیاهان در سراسر جهان به‌دلیل تغییرات آب‌وهوایی منقرض شده‌اند. تحقیق جدیدی که در PLOS  Biology‌ منتشر شده نشان می‌دهد انقراض بومی عامل 47 درصد از 976 گونه مطالعه‌شده بوده است.

به‌گزارش دانشمند آنلاین، پیش‌بینی شده است که بسیاری از گونه‌ها به‌دلیل تغییرات اقلیمی در معرض خطر قرار گرفته‌اند، اما تعیین اینکه در آینده گونه‌ها چگونه به این مسئله واکنش نشان خواهند داد مشکل است. مطالعات نشان می‌دهد بسیاری از گونه‌ها بر اثر تغییرات آب‌و‌هوایی مثل گرم‌شدن زیستگاه‌هایشان محدوده جغرافیایی خود را تغییر داده‌اند، به ارتفاعات رفته ‎اند یا در عرض‌های جغرافیایی بالاتر ساکن شده‌اند.

مطالعات گروهی از دانشمندان دانشگاه آریزونا نشان می‌دهد که این انقراض محلی برای 450 گونه حیوانی و گیاهی، در گرم‌ترین مناطق جغرافیایی اتفاق افتاده‌است. در دهه‌های آینده متوسط دمای جهانی بین 1تا 5 درجه بالا خواهد رفت و انقراض بومی گسترده‌تر خواهد شد. این انقراض بومی ممکن است روی گونه‌هایی که انسان از نظر غذا و منابع به آنها وابسته است نیز موثر باشد و از این نظر اهمیت پیدا خواهد کرد.

مطالعات همچنین روند انقراض محلی را در زیستگاه‌ها، مناطق جغرافیایی و گونه‌های مختلف موجودات آزموده است. نتایج نشان می‌دهد انقراض محلی درمورد نیمی از گونه‌های بررسی‌شده در زیستگاه‌ها و طبقه‌بندی‌ها رخ داده‌است. انقراض بومی به منطقه جغرافیایی بستگی دارد و در گونه‌هایی که در مناطق گرم هستند دو برابر گونه‌هایی است که در مناطق معتدل زندگی می‌کنند.

این تحقیقات به فهم ما از واکنش حیوانات و گیاهان به گرمایش‌جهانی کمک خواهد‎‌کرد و نشان می‌دهد باید راهی برای کاهش یا جلوگیری از گرمایش جهانی پیدا کنیم. 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین