حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

گونه‌ای ماهی‌ سریع‌تر با آلودگی‌های مرگبار سازگار می‌شود

161208143334 1 900x600

اندازه فونت:

ماهی‌های کیلی تمام عمر خود را در آلوده‌ترین آب‌های آمریکا به سر می‌برند و خم به ابرو نمی‌آورند. بر اساس تحقیاتی که به سرپرستی دانشگاه کلمبیا انجام شده‌است، سیر تکامل به‌گونه‌ای پیش رفته که برخی ماهی‌ها فرصت پیدا کرده‌اند در مقابل خطرات مرگباری که به‌دلیل آلوده‌شدن محیط توسط انسان‌ها به‌وجود آمده‌‌است از خود محافظت کنند.

به‌گزارش دانشمند آنلاین به نقل از ساینس، درحالی‌که تغییرات محیط‌زیست از روند تکاملی بیشتر گونه‌ها پیشی گرفته‌است، ماهی کیلی آتلانتیک به‌طرز جالبی عملکرد متفاوتی از خود نشان داده، به‌طوری‌که با سطحی از سمی‌بودن که در حالت عادی باعث مرگ گونه‌های دیگر می‌شود سازگار شده است. ماهی کیلی 8هزار برابر نسبت به دیگر ماهی‌ها در مقابل آلودگی مقاوم است.

ماهی کیلی آتلانتیک ارزش تجاری خاصی ندارد و بیشتر به‌عنوان غذای دیگر گونه‌هاست. اما چه‌چیزی این ماهی را تا این حد خاص کرده‌است؟ تنوع بالای ژنتیکی این گونه که بسیار بیشتر از سایر مهره‌داران است یکی از دلایل این تمایز است. به‌طورکلی، تنوع ژنتیکی در طول تاریخ روند تکامل را سرعت بخشیده‌است؛ تنوع ژنتیکی همان چیزی است که باعث می‌شود پشه‌ها و دیگر حشرات دائما در مقابل حشره‌کش‌ها مقاوم شوند و داروها در مقابل پاتوژن‌ها بی‌اثر شوند.

ممکن است تصور شود که مقاوم‌شدن ماهی‌ کیلی مسئله مثبتی است، زیرا بیشتر گونه‌ها از تنوع ژنتیکی گونه‌های مقاوم برخوردار نیستند و نمی‌توانند خود را با تغییرات محیط زیست منطبق کنند. محققان معتقدند انجام مطالعات دقیق روی ژن‌های این ماهی می‌تواند زمینه را برای انجام پژوهش درباره اینکه کدام ژن در برابر چه نوع ماده شیمیایی مقاومت نشان می‌دهد، فراهم کند.

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین