حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

کشف کلاژن در استخوان دایناسوری با قدمت 80 میلیون سال

80millionyea 1200x898

اندازه فونت:

گروهی از دیرینه‌شناسان آمریکایی موفق شدند از بقایای استخوان دایناسوری که 80 میلیون سال قدمت دارد کلاژن استخراج کنند.

به‌گزارش دانشمندآنلاین، تا مدتی قبل ردپای زیست‌مولکول‌های آلی در هر فسیلی که قدمتش به بیش‌از یک میلیون سال می‌رسید چالشی حل‌ناشدنی تصور می‌شد و مهم‌تر اینکه دیرینه‌شناسان هرگز تصور نمی‌کردند که روزی به استخوان‌های دایناسورها به‌عنوان منبعی برای استخراج توالی‌های دی‌ان‌ای یا پروتئین نگاه کنند. باتوجه به نیمه‌عمر دی‌ان‌ای، دسترسی به آن در بقایای دایناسورها احتمالا ممکن نیست. اما پژوهش‌ها نشان داده‌اند که این مسئله برای پروتئین‌ها صدق نمی‌کند.

سال2009 ماری شوئیتزر، استاد زیست‌شناسی دانشگاه کارولینای شمالی توانست توالی‌های پروتئین را در یک دایناسوری با قدمت 80میلیون سال به‌نام «براکیلوف‌ساروس‌کانادنیس» شناسایی کند. اکنون این کشف در تحقیقات دیگری که در همین دانشگاه به سرپرستی النا شروتر صورت گرفته و Journal of Proteome Research به چاپ رسیده، تایید شده است.

پروتئین‌ها از پپیتد ساخته ‌شده‌اند، هدف این تحقیقات پیدا‌کردن توالی‌های قابل‌تشخیص پروتئین درون استخوان‌های آلوده‌نشده دایناسورها است. در یک فسیل 80میلیون ساله این مسئله بسیار مهم است، زیرا پیش‌از هرچیز دانشمندان باید مطمئن باشند که این توالی‌های پروتئین متعلق به خود دایناسورهاست و مثلا مربوط به باکتری‌هایی نیست که بعد از مرگ این دایناسورها دور آنها جمع شده‌اند.

دانشمندان باهدف یافتن یک توالی پپتید خاص به نام کلاژن1 که فراوان‌ترین پروتئین در استخوان است، جست‌وجوهایشان را ادامه دادند. در پژوهش قبلی این پروتئین در فسیل گونه‌های براکیلوف‌ساروس‌کانادنیس و تیرانوساروس‌رکس یافت شده بود.

این دیرینه‌شناسان برای آشکارسازی نشانه‌های ضعیف حیات ماقبل‌تاریخ از یک روش بررسی شیمیایی بسیار حساس به نام طیف‌سنجی جرمی استفاده می‌کنند. پیدا‌کردن توالی‌های پپتید در دایناسورها باید قابل تکرار و قابل اعتماد باشد. به‌همین‌منظور، در این مطالعه دانشمندان از تجهیزات آزمایشگاهی نو و طیف‌سنج جرمی تازه‌تمیزشده استفاده کردند تا امکان هرگونه آلودگی کاهش یابد و توانستند 2 توالی پپتید کلاژن1 پیدا کنند. 8 توالی پپتید بازیابی‌شده از ران براکیلوف‌ساروس‌کانادیس در پژوهش‌های سال 2009 و 2 توالی که در پژوهش سال 2017 به‌دست‌آمده‌اند نشان می‌دهد این نتایج تکرارپذیر هستند. محققان پروژه می‌گویند: «ما مطمئن‌ایم که این نتایج بر اثر آلودگی به‌وجود نیامده‌اند و منشا کلاژن خود این گونه است.»

اگر این توالی‌های پپتیدی را در بررسی‌های تکاملی دخالت دهیم رابطه نزدیکی را با پرندگان نشان می‌دهد. این تحقیقات همچنین نشان می‌دهد فسیل‌ها ممکن است بتوانند خیلی بیشتر از انتظار ما نشانگرهای زیستی را در خود حفظ کنند و این می‌تواند دلیل آغاز پژوهش‌های آینده باشد. 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین