حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

احیای کرم‌های یخ زده چند هزار ساله

dims6

اندازه فونت:

محققان موفق به زنده کردن دو کرم نماتد شدند که بیش از 30 هزار سال یخ زده بودند.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از انگجت، محققان روسی یک جفت نماتدی یخ زده 30 تا 42 هزار سال پیش را احیا کردند. نماتدها گرهی از جانوران پرسولی و کرمی یا نخی شکل هستند که ساختمان غیربدنی دارند و در یک یا دو انتها ممکن است باریکتر شده باشند.

این محققان یکی از نماتدها را در نمونه خاک یک سوراخ سنجاب زمینی در عمق 100 فوتی پیدا کردند و با روش رادیوکربن متوجه شدند که سوراخ‌های نزدیک آن حدودا 32 هزار سال قدمت دارند.

نماتد دیگر را درعمق 11 فوتی زمین در منطقه‌ای از زمین کشف کردند که دائما زیر سطح یخ زده قرار دارد. قدمت این منطقه حدودا 41700 سال تخمین زده شده است.

این نمونه‌های کشف شده در آزمایشگاه در دمای منفی 4 درجه فارنهایت ذخیره شدند. نماتدها ایزوله شده و بعدا در دمای 68 درجه سانتی گراد نگهداری و در اطرافشان غذا گذاشته شد. بعد از چند هفته در نماتدها نشانه‌های حیات دیده شد و بعد حرکت کرده و غذا خوردند.

با این اطلاعات، توانایی ارگانیسم‌های چند سلولی برای احیا در مدت زمان طولانی شاید برای ده‌ها هزار سال در دمای کم طبیعی است.

این در حالیست که بررسی‌ها حاکی از این است که گونه‌های نماتدها در محیط‌هایی با شرایط سخت (25.5 سال در دمای زیر صفر و 39 سال در آب و هوای بسیار خشک) زنده بمانند.

در تئوری اگر ارگانیسم‌ها از شرایط محیطی مخرب محافظت شوند، می‌توانند یکپارچگی ساختاری خود را در محیط یخ زده حفظ کنند. آنها بعد از فرایند انجماد و آبرسانی برای بازه‌های دراز مدت می‌توانند زنده شوند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین