حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

احتمال وجود حیات در روزگاری دورتر از تصور ما

Stromatolite web 1024

اندازه فونت:

مطالعات جدید نشان می‌دهد حیات پیچیده روی کره زمین احتمالا قبل‌از آنچه ما می‌شناسیم نیز وجود داشته و از بین رفته ‌است.

به‌گزارش دانشمندآنلاین، دانشمندان معتقدند شرایط برای اینکه درطول4/5میلیارد سال سلول‌های پیچیده به‌وجود آمده باشند، تکامل پیدا کرده باشند و از بین رفته باشند وجود دارد. ممکن است این اتفاق یک یا چندبار پیش‌از آنکه سلول‌هایی که اصل و نسب ما به آنها برمی‌گردد به‌وجود آمده باشند، رخ داده باشد.

 این بدان معنی است که احتمالا میلیاردها سال قبل گونه‌ای از حیات روی زمین وجود داشته که به آنچه ما اکنون از حیات می‌بینم هیچ ربطی نداشته ‌است.

حدود 4/5 میلیارد سال از عمر کره زمین می‌گذرد. حدود 3/7میلیارد سال پیش، زمانی‌که سیاره زمین جوان بود باکتری‌ها و آرکیا (باستانیان) به‌وجود آمدند. برای میلیاردها سال این موجودات تک‌سلولی بدون هسته و اندامک درون‌سلولی تنها ساکنان زمین بودند تا زمانی‌که 1/7میلیارد سال پیش یوکاریوت‌ها به‌وجود آمدند.

یوکاریوت‌ها که دارای هسته و اندامک سلولی هستند همه ساختارهای پیچیده روی کره زمین، از حیوانات تا گیاهان، قارچ‌ها و آغازیان را در برمی‌گیرند. اینکه یوکاریوت‌ها چگونه به‌وجود آمده‌اند، همچنان مورد بحث است. اما نظریه‌ای که بیش‌از همه پذیرفته شده این است که یک باکتری یک آرکیا را بلعید و یک رابطه همزیستی بین آنها به‌وجود آمد. این رابطه به آنها اجازه داد که با یکدیگر همکاری کنند و ساختار پیچیده‌تری را به‌وجود بیاورند. در نهایت آرکیا به میتوکندری تبدیل شد که امروزه در سلول‌ها دیده می‌شود.

این نظریه درست باشد یا نه، دانشمندان معتقدند این اتفاق به زمان رخ دادن آن مربوط است، آنها می‌گویند دلیل اینکه پیش‌از این زمان یوکاریوت‌ها وجود نداشته‌اند این است که اکسیژن کافی در جو سیاره ما وجود نداشته ‌است.

از میلیاردها سال قبل اکسیژن به‌وسیله سیانوباکتری‌ها تولید شد. اما زمان بسیاری طول کشید تا تقریبا 1/6میلیارد سال قبل اکسیژن کافی برای ایجاد حیات پیچیده در سیاره زمین فراهم شد.

اکنون نتایج پژوهش جدیدی که در دانشگاه واشنگتون انجام و نتایجش در ژورنال PNAS منتشر شده است نشان می‌دهد، بین 2/4 تا 2 میلیارد سال پیش مقدار اکسیژن کافی روی کره زمین وجود داشته و سپس ناگهان افت کرده ‌است. این مسئله بیان می‌کند اجزای حیات پیچیده پیش‌از اولین شواهد فسیلی یوکاریوت‌ها وجود داشته ‌است.

راگر بایک اخترزیست‌شناس دانشگاه واشتنگن در این خصوص می‌گوید: «شواهد فسیلی از سلول‌های پیچیده وجود دارد که به 1/75میلیارد سال پیش باز می‌گردد. اما قدیمی‌ترین فسیل یا شواهد دی‌ان‌ای از حیات پیچیده نخستین الزاما متعلق به قدیمی‌ترین موجودی نیست که می‌زیسته ‌است، زیرا ممکن است هیچ فسیلی از آنها باقی نمانده باشد. شواهد نشان می‌دهد شرایط محیط زیست برای ایجاد و تکامل سلول‌های پیچیده مهیا بوده‌است. ما نمی‌گوییم این مسئله حتما رخ داده است، اما امکان آن وجود داشته است.»

تصوری که درباره وجود اکسیژن در کره زمین در گذشته وجود داشت به‌این‌صورت بود که ابتدا اکسیژنی وجود نداشته و سپس کم‌کم مقدار آن افزایش یافته است. اما یافته‌های جدید نشان می‌دهد برای حدود 250میلیون سال اکسیژن به مقدار زیاد در کره زمین وجود داشته است، سپش مقدار آن افت کرده است. البته زمان کافی برای حیات پیچیده وجود نداشته تا تنوع زیادی ایجاد کند، اما ممکن است چند ساختار پیچیده قبل‌از اینکه به‌دلیل از بین‌رفتن اکسیژن نابود شوند به‌وجود آمده باشد.

در گذشته نیز دانشمندان به این مسئله افزایش اکسیژن در دوره‌ای از تاریخ اشاره کرده بودند که «از حد خارج‌شدن اکسیژن» نامیده می‌شد، اما کسی تاکنون جزئیات این مسئله را بررسی نکرده بود.

اما چرا مقدار اکسیژن ابتدا زیاد شد ولی دوباره افت کرد؟ این سوالی است که هنوز جوابی برای آن وجود ندارد.

ممکن است ما هرگز نتوانیم بفهمیم آیا قبل از یوکاریوت‌ها حیات پیچیده روی زمین وجود داشته است یا نه. این امکان وجود دارد که برخلاف آنچه در گذشته تصور می‌شد ایجاد حیات پیچیده اتفاقی منحصربه‌فرد نبوده است.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین