حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

کشف معبد خدای دباغ در مکزیک

105051158 f3c4c4f8 1ef6 47b1 a581 41655a213363

اندازه فونت:

‌باستان‌شناسان از کشف مهمی در مکزیک خبر داده‌اند. معبدی که متعلق به اکسیپ توتک، یا "خدای دباغ" در دوران پیش از آزتک‌ها بوده، کشف شد.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، روحانیون و پرستندگان این خدا برای ادای احترام به او، پوست انسان‌های قربانی‌شده را همچون لباس می‌پوشیدند.

اشیاء کشف شده در یک محوطه باستانی در ایالت پوئبلا پیدا شده‌اند و تصور می‌شود که متعلق به ٩٠٠ تا هزار سال پیش باشند. باستان‌شناسی می‌گویند احتمال دارد آنچه کشف کرده‌اند، اولین پیشکشی‌ها به اکسیپ توتک باشد.

این خدا نماد بارآوری مردانه بود و شواهدی وجود دارد که پرستش آن در دوره آزتک در سراسر آمریکای مرکزی گسترش یافته بود. یکی از اشیاء کشف‌شده پیکره‌ای از "خدای دباغ" است که ۸۵ سانتی‌متر ارتفاع دارد و باستان‌شناسان می‌گویند در شرایط خوبی است، هرچند بخش‌هایی از آن جدا شده است.

دو جمجمه بزرگ هم، که تصور می‌شود از سنگ‌های آتشفشانی درست شده باشند، در این معبد پیدا شده‌اند. وزن این دو روی هم ٢٠٠ کیلو گزارش شده است.

در دوره آزتک‌ها جشن‌هایی برای اکسیپ توتک برگزار می‌شد که در آن تعدادی از اسیران را قربانی می‌کردند. در مواردی اسیران با هم می‌جنگیدند. سپس پوست آنها کنده می‌شد و قلبشان را برای پیشکشی به خدای دباغ در می‌آوردند.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین