حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

کشف استخوانی که ترکیب دو گونه انسان بود

103128786 denisovacaveeastchamber

اندازه فونت:

 ۵۰ هزار سال پیش دو انسان اولیه از دو گونه متفاوت در غاری در روسیه وجود داشته‌اند که به اعتقاد دانشمندان دختری با هم داشتند.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، دی ان ای استخراج شده از قطعات استخوان کشف شده در این غار حاکی از این است که این دختر فرزند یک مادر نئاندرتال و یک پدر دنیسووان بوده است.

جزییات این کشف که در نشریه "نیچر" گزارش شده شناختی از زندگی دو خویشاوند نزدیک انسان به دست می دهد. نئاندرتال‌ها و دنیسووان‌ها متعلق به گونه‌های متفاوتی از انسان بودند.

ویوین اسلون محقق در مرکز مردم شناسی تکاملی در موسسه ماکس پلانک در لایپزیگ آلمان گفت: "ما از مطالعات قبلی می‌دانستیم که نئاندرتال‌ها و دنیسووان‌ها احتمالا گاهی با هم آمیزش داشتند. اما من هرگز فکر نمی‌کردم آنقدر شانس بیاوریم که فرزند این دو گروه را پیدا کنیم."

همه ما تا حدودی نئاندرتال هستیم؟

103128787 denisovacaveexcavation

کسر کوچکی از دی ان ای انسان‌های امروزی که در جایی غیر از آفریقا زندگی می‌کنند از نئاندرتال‌ها می‌آید.

سایر جمعیت‌های غیرآفریقایی دیگر بسته به محل زندگی خود حاوی مقدار کمی از دی ان ای گونه موسوم به دنیسووان است که زمانی در آسیا می‌زیسته است.

این واقعیت که این ژن‌ها در طول نسل‌ها منتقل شده نشانه جفتگیری میان گونه‌های مختلف است.

با این حال تنها محوطه‌ای که شواهد فسیلی از هر دو گونه دنیسووان‌ها و نئاندرتال‌ها در آن پیدا شده، غاری به اسم "دنیسووا" در کوه‌های آلتای سیبری است. به علاوه تاکنون فقط آرایش پایه‌های ژنتیکی کمتر از ۲۰ نمونه انسان به اصطلاح "کهن" (گونه هایی غیر از ما، هومو ساپین) مشخص شده است.

دکتر اسلون گفت: "از میان این رقم کوچک ما یک فرد را پیدا کردیم که ترکیبش ۵۰ - ۵۰ از دو گونه مختلف است."

او می‌گوید وقتی همه مطالعات را در نظر می‌گیریم "به تدریج این تصویر پدیدار می‌شود که در طول تاریخ تکاملی، ما انسان‌ها همواره با یکدیگر آمیزش داشته‌ایم."

معلوم شده که دوره زیستی نئاندرتال‌ها و دنیسووان‌ها در اوراسیا تلاقی داشته است.این دو گروه تا حدود ۴۰ هزار سال پیش زندگی می‌کردند؛ نئاندرتال‌ها در غرب و دنیسووان‌ها در شرق.

با مهاجرت نئاندرتال‌ها به سوی شرق، آنها ممکن است گهگاهی به دنیسووان‌ها و سایر انسان‌های مدرن اولیه برخورد کرده باشند.

سوانته پابو مدیر مرکز مردم شناسی تکاملی در موسسه ماکس پلانک می‌گوید: "نئاندرتال‌ها و دنیسووان‌ها احتمالا فرصت‌های زیادی برای دیدار نداشتند." اما وقتی ملاقات می‌کردند، احتمالا زیاد آمیزش می‌کرده‌اند  خیلی بیش از آنکه تاکنون فکر می‌کردیم."

درباره دختر و خانواده‌اش چه می‌دانیم؟

خطوطی از سرگذشت این دختر با بررسی فقط یک تکه استخوان که چندین سال قبل توسط باستان شناسان روس در غار دنیسووا پیدا شد ظاهر شده است.این قطعه برای تحلیل ژنتیکی به لایپزیگ منتقل شد.

بنس وایولا از دانشگاه تورنتو می‌گوید: "این تکه استخوان بخشی از یک استخوان بلند بوده و ما تخمین می‌زنیم که این شخص حداقل ۱۳ سال داشته."

محققان نتیجه گیری کردند که مادر این دختر از نظر ژنتیکی به نئاندرتال‌های ساکن غرب اروپا نزدیک تر بود تا نئاندرتال‌هایی که پیشتر در غار دنیسووا زندگی می‌کردند.

این نشان می‌دهد که نئاندرتال‌ها ده‌ها هزار سال پیش از انقراض میان غرب و شرق اروپا و آسیا مهاجرت می‌کردند. تست‌های ژنتیکی آشکار می‌کند که پدر دنیسووان این دختر در شجره خانوادگی‌اش حداقل یک جد نئاندرتال داشته است.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین