حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

چرا بیشتر انسان‌ها راست‌دست هستند؟

why are some people left handed

اندازه فونت:

بیش‌از 90درصد انسان‌ها راست‌دست هستند و این ویژگی هم یکی از دلایلی است که ما را از سایر پستانداران متمایز می‌کند. زیرا سایر پستانداران هیچ ترجیحی در استفاده از قسمت راست یا چپ بدنشان نشان نمی‌دهند.

به‌گزارش دانشمندآنلاین، این اعتقاد وجود ‌دارد که چپ‌دست یا راست‌دست بودن، نقش مهمی در تکامل بشر داشته ‌و به‌همین‌علت، تاکنون پژوهش‌های بسیاری در این‌باره انجام شده است اما این‌بار گروهی از باستان‌شناسان که نتایج یافته‌هایشان را در ژورنال Conversation منتشر کرده‌اند به‌جای مطالعه روی استخوان‌های دست، سرنخ‌های راست‌دست‌بودن را در دندان‌های فسیل‌شده جست‌وجو کردند.

مدت زیادی است که می‌دانیم مغز انسان از دو نیمه مشابه تشکیل شده ‌است. نیم‌کره چپ مغز توانایی زبانی و حرکتی را کنترل می‌کند و نیم‌کره راست مرکز احساسات، قوه تخیل و حافظه بصری است.

چیزی که کمتر در مورد آن می‌دانیم برتری جانبی مغز است. بعضی از فرآیندهای شناختی در یک طرف مغز تسلط بیشتری دارند. این نیز یکی دیگر از مشخصاتی است که انسان را از سایر موجودات متمایز می‌کند و باعث بهبودی توانایی‌های شناختی بشر می‌شود.  

اما آیا چپ‌دست و راست‌بودن در برتری جانبی مغز نقش ایفا می‌کند؟ وسایل سنگی ساخته‌شده توسط اجداد باستانی ما سرنخ‌هایی را در اختیار دانشمندان قرار می‌دهند. قدیمی‌ترین وسایل سنگی تاکنون‌کشف‌شده با 3/3میلیون سال در کشور کنیا واقع در قاره آفریقا کشف شده‌اند. ساخت این وسایل سنگی اولیه به مقدار زیادی مهارت نیاز داشت. ما از آزمایش‌ها می‌دانیم آنها فرآیند تولید ابزار را بارها‌وبارها تکرار کرده‌اند و نیم‌کره چپ مغز که مسئول برنامه‌ریزی و اجرا است در تمام طول این فرآیند فعال بوده ‌است.

احتمال می‌رود در آن دوره، اکثر قریب‌به‌اتفاق انسان‌ها راست‌دست بوده‌اند، زیرا بیشتر از هرکاردیگری به ساختن ابزار می‌پرداختند و هر نیم‌کره مغز هم توانایی‌های سمت مخالف بدن را کنترل می‌کند. هرچند این رابطه همیشگی نیست اما در اکثر موارد چپ‌دست‌ها، راست مغز هستند.

اما چرا برای بررسی مسئله راست‌دست و چپ‌دست بودن دندان‌ها را بررسی می‌کنند؟ جواب این مسئله منطبق‌نبودن استخوان‌های بازوی راست و چپ در فسیل اجداد ما باز می‌گردد. وقتی بین سمت چپ و راست انطباق وجود نداشته باشد غیرممکن است که بتوانیم با مطالعه شکل و سایز آنها مشخص کنیم کدام دست بیشتر مورد استفاده بوده است.

در تحقیقی که در گذشته انجام شده است، توجه محققان به خطوطی که روی  قسمت جلو دندان‌های متعلق به انسان‌های نخستین اروپایی جلب شد. آنها فرض کردند این علامت‌ها زمانی به‌وجود آمده‌اند که شیء با یک دست نگه داشته می‌شد و با دندان‌های جلو محکم می‌شد و با دست دیگر با یک ابزار سنگی روی آن کار می‌شد و گاهی ابزار سنگی با این دندان‌ها برخورد می‌کرد.

برای تایید این نتایج، آزمایشی روی گروهی از داوطلبانی که محافظ دهان زده بودند انجام شد. نتایج نشان داد، خطوط موربی که به سمت راست شیب دارند، زمانی به‌وجود آمده‌اند که مواد با دست‌چپ کشیده شوند و با دست راست کار انجام شود. این خطوط نشانه‌های خوبی از راست‌دست‌بودن هستند.

موضوع یک تحقیق جدید روی یک فک بالای باستانی قدیمی‌ترین شواهد را برای راست‌دست‌بودن گونه انسان homo یافته‌اند.

این فک متعلق به یکی از اولین اجداد ماست که حدود 8/1میلیون سال قبل در تانزانیا زیسته‌ است.

محققان تعداد قابل توجهی از این خطوط را روی دندان های جلو بررسی کردند و با استفاده از میکروسکوپ‌های قدرتمند و دوربین‌های دیجیتال جهت آنها را مشخص کردند.

جالب است که نیمی از خطوط شیب به سمت راست داشتند. این خطوط غالبا روی چهار دندان جلو قرار گرفته‌اند. این مسئله باعث شده است که مولفان به این نتیجه برسند که بیشتر این خطوط با استفاده از دست راست افراد ایجاد شده‌اند.

این تکامل مغز آموختن زودهنگام مهارت‌های حیاتی مانند ساخت ابزارهای سنگی را برای اجداد ما ممکن کرده است و همین‌طور مسیر تکامل زبان را هموار کرده است. راست‌دست‌بودن، معنایی فراتر از صرفا ترجیح‌دادن استفاده از یک دست دارد. 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین