حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

ورود اولین انسان به آمریکای شمالی زودتر از تصور

170116091428 1 900x600

اندازه فونت:

نتایج پژوهش جدیدی نشان می‌دهد که ورود اولین انسان به آمریکای شمالی، ازطریق تنگه برینجیا 10هزار سال زودتر از آنچه گمان می‌کردیم رخ داده است.

به‌گزارش دانشمندآنلاین، تاکنون دانشمندان گمان می‌کردند 14هزار سال قبل انسان به آمریکا پا گذاشته است. اما اکنون نتایج تحقیقاتی که بخش انسان‌شناسی دانشگاه مونترال کانادا و دانشگاه آکسفورد انگلستان انجام داده‌ است نشان می‌دهد این اتفاق به  24هزار سال قبل، در بحبوبه آخرین عصر یخبندان برمی‌گردد.

این کشف که نتایجش در ژورنال PLOS ONE منتشر شده بااستفاده از مصنوعاتی که از سایت باستان‌شناختی «غارهای آبی‌ماهی» (Bluefish Caves) به‌دست آمده است انجام شد. غارهای آبی‌ماهی واقع در سواحل رودخانه آبی‌ماهی (Bluefish River) در یوکان شمالی در مرز آلاسکا قرار دارند. این مکان بین سال‌های 1977 تا 1987 توسط باستان‌شناسی به‌نام جاکوس سینک‌مارس مورد کاوش قرار گرفت. براساس اندازه‌گیری سن استخوان‌های حیوانات ازطریق شیوه رادیوکربنی محققان این نظریه جسورانه را مطرح کردند که بشر30هزار سال قبل در این منطقه می‌زیست.

نظریه سینک‌مارس در جامعه علمی بسیار بحث‌برانگیز شد. زیرا هیچ نشانه‌ای از حضور اسب، ماموت، گاومیش یا گوزن کانادایی در این غارها پیدا نشد.

برای روشن شدن مسئله، اکنون دانشمندان 36هزار قطعه استخوان را که از این سایت باستانی به موزه تاریخی کانادا آورده شده است به‌مدت 2 سال مورد آزمایش قرار‌دادند.

بررسی‌های جامعی که روی تکه‌های خاص از این استخوان‌ها در آزمایشگاه دیرین‌‌انسان‌شناسی و زیست‌ریخت‌شناسی UdeM  انجام شد، نشان می‌دهد که روی 15 قطعه از این استخوان‌ها  بدون شک ردپای اعمال بشر وجود دارد. در 20 قطعه دیگر نیز نشانه‌هایی وجود دارد که احتمال می‌رود بر اثر فعالیت انسانی به‌وجود آمده باشد. خطوط V شکلی روی سطح این استخوان‌ها وجود دارد که به‌وسیله ابزارهایی سنگی که برای پوست‌کندن حیوانات به‌کار می‌رفت تشکیل شده‌اند.

دانشمندان برای بررسی قدمت این استخوان‌ها، آنها را با شیوه رادیوکربنی آزمودند. نتایج این آزمون نشان داد که قدیمی‌ترین قطعه استخوان مربوط به فک یک اسب است که نشانه‌هایی از ابزاری روی آن وجود دارد که برای خارج‌کردن زبان از دهان به‌کار می‌رفت و بین 23هزار تا 24هزار سال قدمت دارد.

تحقیقات تایید می‌کند منطقه برینجیا اولین مکان کانادا بوده است که انسان در آن مسکن گزیده و برینجیای شرقی درطول آخرین عصر یخبندان محل سکونت انسان شده ‌است.

برینجیا منطقه وسیعی است که از رودخانه مکنزی در سرزمین‌های شمال‌غربی تا رودخانه لنا در روسیه کشیده‌ شده ‌است. بررسی‌های ژنتیکی نشان می‌دهد گروه چندهزار نفری از مردم بین 15000 تا 24000 سال پیش جدای از باقی مانده مردم دنیا در این منطقه زندگی می‌کردند. 

این تحقیقات نظریه «انزوای ژنتیکی» را تایید می‌کند. انزوای ژنتیکی و انزوای جغرافیایی به هم مربوط‌اند. درطول عصر یخبندان این منطقه به‌وسیله یخ از باقی‌مانده آمریکای شمالی جدا شده ‌است و جلگه وسیع بی‌درختی که برای انسان نامناسب است سکونت انسان را در برینجیای غربی ناممکن کرد و به‌این‌ترتیب، منطقه برینجیای شرقی به نوعی پناهگاه تبدیل شد.

بنابراین، ساکنان غارهای آبی‌ماهی اجداد کسانی بودند که بعد از پایان عصر یخبندان کل قاره آمریکا را مستعمره کردند. 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین