حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

منشای یک طلسم باستانی باکمک لیزر کشف شد

IMG 20161116 183454

اندازه فونت:

 گروهی از دانشمندان فرانسوی منشا یک طلسم اسرارآمیز باستانی را با تاباندن نور مشخص کردند.


به گزارش دانشمند آنلاین، اگر به خاطر نیاورید که یک طلسم ۶هزارساله را چگونه ساخته‌اید و دستورالعمل آن ‌را هم گم‌ کرده‌باشید، چه می‌کنید؟ می‌توانید از روشی که محققان فرانسوی برای این‌کار استفاده کرده‌اند، کمک بگیرید؛ آنها از روش طیف‌سنجی درخشندگی نوری استفاده ‌کردند تا بفهمند این طلسم چگونه ساخته‌شده‌است. در این شیوه، نور را به جسم می‌تابانیم و مقدار بازتاب آن را اندازه می‌گیریم. از‌آن‌جایی‌که مواد مختلف طول موج‌های مختلفی را بازتاب می‌کنند، می‌توانیم بفهمیم که جسم از چه موادی تشکیل شده‌است.

البته در این روش نمی‌توانید از هر منبع نوری استفاده‌کنید. برای مثال، نمی‌شود نور یک لامپ را به یک گردنبند بتابانید و بفهمید طلای ۲۴ عیار است یا خیر! در این تحقیقات از پرتوی لیزری در شتاب‌دهنده SOLIEL، که در پاریس قرار‌دارد، استفاده‌شده‌است.

این طلسم در سایت‌ باستانی «مِهرگره» در استان بلوچستان پاکستان کشف شده‌است. قدمت این سایت بین ۲۰۰۰ تا ۷۰۰۰ سال پیش‌از میلاد مسیح است. شکل طلسم، دایره‌ای ساده و ۶ پر است که پره‌هایش به جهت داخل قرارگرفته‌اند. این شیء باستانی اولین نمونه شناخته‌شده ریخته‌گری است که در آن قوس به‌کار رفته‌است.
در ساخت این طلسم از روش «ریخته‌گری لاست‌واکس» استفاده‌شده‌است. در این تکنیک شما باید ابتدا نمونه خود را با موم بسازید و دور آن را قالب بگیرید، سپس دمای آن را بالا ببرید و موم آب‌شده را از آن خارج‌کنید و به‌جایش فلز مذاب بریزید. پس‌از خنک‌شدن فلز مذاب، می‌توانید قالب دور آن را بشکنید و بعد شما یک طلسم ۶ پر خواهید داشت.

براساس نتایج این پژوهش که در نشریه نیچر منتشر شده است، این طلسم از مس خالص ساخته شده‌است. این مسئله نشان می‌دهد احتمالا این شیء نماد خاصی بوده و اهمیت تشریفاتی داشته‌است. البته محققان از این مسئله مطمئن نیستند، زیرا روش طیف‌سنجی درخشندگی نوری فقط می‌تواند بگوید که این جسم از چه موادی ساخته‌شده‌است و در برابر چرایی آن پاسخی ندارد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین