حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

مدال‌های نوبل بر گردن آمریکا به‌لطف مهاجران

photo 2017 01 31 16 37 26

اندازه فونت:

اگر باب دیلان، خواننده و ترانه سرای برنده نوبل ادبی سال 2016 را در نظر نگیریم، هیچ‌یک از برندگان جایزه نوبل در سال گذشته در آمریکا متولد نشده‌اند.

به گزارش دانشمند آنلاین، از پایان جنگ جهانی دوم، آمریکا جایزه نوبل در چهار زمینه پزشکی، فیزیک، شیمی و اقتصاد را در انحصار خود داشته ‌است. سال گذشته نیز این جوایز به آمریکا تعلق گرفت. اما  هیچ‌یک از 9 محققی که برنده جایزه نوبل این چهار رشته در سال 2016 شدند در آمریکا به دنیا نیامده‌اند. هرچند  6 نفر از آنها که در دانشگاه‌های آمریکا کارمی‌کنند آمریکا را خانه خودشان می‌دانند.

به‌عبارت دیگر، سال گذشته مانند بسیاری از سال‌های قبل موفقیت‌های آمریکا در اخذ جایزه نوبل به‌دست مهاجران رخ داده است. در این زمان که مسئل مهاجران به موضوع مهمی تبدیل شده است کاخ سفید و دونالد ترامپژ باید این نکته را مورد توجه قرار دهند.

درحقیقت، دلیل تنوع برندگان جایزه نوبل در آمریکا این است که موسسات دانشگاهی آمریکا مستعدترین افراد را از سراسر جهان با آغوش باز می‌پذیرند و درنهایت افتخارات زیادی به نام این موسسات ثبت می‌شود.

مهاجرت، آسانی پذیرش و دردسترس‌بودن موسسات آموزش عالی در آمریکا یکی‌از مهم‌ترین دلایل جذب محققان از سراسر دنیاست. کشورهای زیادی تلاش کرده‌اند که تجربه آمریکا را تکرار کنند، اما به موفقیت چندانی دست نیافته‌اند. به‌طور مثال، کشورهای سنگاپور، کره‌جنوبی  و حتی عربستان سعودی تلاش کرده‌اند دانشمندانی را از سراسر دنیا جذب کنند و در این راه، حتی پیشنهادات وسوسه‌کننده‌ای چون امکانات بسیار خوب و حقوق‌های بالا هم متوسل شده‌اند.

هرچند چنین انگیزه‌هایی می‌توانند کمک‌کننده باشند اما کافی نیستند. دانشگاه‌های آمریکا واقعا در پذیرش و خوشامدگویی به استعدادها منحصر‌به‌فرد هستند و می‌توانند بهترین‌ها را از سراسر دنیا جذب کنند.

اولین آمریکایی برنده جایزه نوبل‌های علمی آلبرت مایکلسون بود که سال 1907 برای اندازه‌گیری سرعت نور برنده این جایزه شد. خانواده مایکلسون زمانی که او 2 سال داشت از شوروی سابق به آمریکا مهاجرت کردند.

از سال 1901 که جایزه نوبل آغاز شد این جایزه 579 بار به 911 فرد و سازمان تعلق گرفته و آمریکا به‌تنهایی 350 برنده نوبل داشته است که بیشتر از 100 نفر از این برندگان را مهاجرانی تشکیل داده‌اند که خارج از آمریکا به‌دنیا آمده‌اند. از این نظر، هیچ کشور دیگری حتی به آمریکا نزدیک نشده است و این‌میان فقط آلمان و انگلستان هستند که بیش‌از 100 برنده جایزه نوبل دارند. نکته قابل توجه این است که حتی بسیاری از برندگان نوبل این دو کشور هم زمانی‌که این جایزه را برده‌اند در آمریکا کار و زندگی می‌کردند.

باافزاش جهانی‌شدن، این روند همچنان ادامه دارد، به‌طوری‌که، از 10 نفری که در 2 سال اخیر از آمریکا برنده جایزه نوبل شده‌اند و همگی در این کشور کار می‌کنند، درس می‌دهند و زندگی می‌کنند فقط یک نفر در آنجا به‌دنیا آمده است و 6 نفر هم در دانشگاه‌های آمریکا درس خوانده‌اند.

توجه به این نکته که چه مقدار از موفقیت‌های آمریکا در برنده‌شدن جایزه نوبل به مهاجران وابسته است مسئله‌ای است که باید مورد توجه قرار بگیرد. حامیان ترامپ در آمریکا نگران این مسئله‌اند که پذیرش مهاجران می‌تواند به بزرگی آمریکا صدمه بزند. البته موفقیت‌های آمریکا در جایزه نوبل گواه این است که آنها نباید چندان نگران باشند. 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین