حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

منوی غذای انسان‌های اولیه: ماموت همراه با سبزیجات

170804082912 1 900x600

اندازه فونت:

انسان‌های مدرن اولیه بیشتر از نئاندرتال‌ها سبزیجات می‌خوردند اما از ماهی بسیار کمتر استفاده می‌کردند.

به گزارش دانشمند آنلاین به نقل از ساینس‌دیلی، دانشمندان در بررسی‌های خود با تشریح بدن انسان‌های مدرن، این نظریه را که رژیم غذایی جانشینان نخستین انسان‌های مدرن اولیه (هوموساپینس‌ها) منعطف‌تر از نئاندرتال‌ها بود، رد کردند. قوت غالب اجداد اولیه ما نیز درست مانند نئاندرتال‌ها، از گوشت ماموت و سبزیجات تشکیل ‌شده بود. (محققان نتوانستند دلیل محکمی برای استفاده این انسان‌ها از ماهی به عنوان بخشی از خوراک‌شان پیدا کنند.) بنابراین تیم تحقیقاتی که روی این تحقیق کار می‌کنند، فرض را بر این قرار دادند که جابجایی و تغییر مکان نئاندرتال‌ها نتیجه مستقیم این رقابت بوده است.

نمایندگان نخستین هوموساپینس‌ها، 43 هزار سال قبل در اروپا ساکن شدند و حدود 3 هزار سال بعد جانشین، نئاندرتال‌های آنجا شدند. پروفسور دکتر هرو بوچرنس، استاد مرکز دیرینه‌شناسی و تکامل انسان در دانشگاه توبینگن آلمان در این باره می‌گوید: «با بررسی‌های انجام شده، سوال‌هایی مطرح می‌شود که دلیل این جانشینی چه بوده است؟ یکی از فرضیه‌های ارائه شده این است که رژیم غذایی انسان‌های مدرن به مراتب منعطف‌تر و متنوع‌تر و شامل ماهی هم بوده است.»

بوچرنس به همراه دکتر دوروتی دراکر، زیست‌شناس از دانشگاه توبینگن و تیم تحقیقاتی‌اش، بر اساس قدیمی‌ترین فسیل شاخته‌شده که از غارهای بوران کایا در اوکراین باقی مانده، در مورد عادت‌های غذایی انسان‌های اولیه تحقیق می‌کنند. او در این باره می‌گوید: « ما در این تحقیق، یافته‌های خود از انسان‌های نخستین را با موقعیت جانورانی که در آن محل بودند، تحلیل کردیم. تاکنون همه تحلیل‌های رژیم غذایی انسان‌های مدرن اولیه براساس نتایج و کشفیات مجزا از هم بود، بنابراین تعبیر و تفسیر آن بسیار مشکل است.»

دانشمندان با تجدید منوی غذای انسان‌های نخستین (به‌رغم فقدان ثبت فسیلی که رژیم غذایی را نشان دهد)، درصد ایزوتروپ نیتروژن و کربن پایدار در استخوان‌های انسان‌های نخستین و حیواناتی مانند اسب، گوزن و آهو را اندازه‌گیری کردند. به‌علاوه با تجزیه و تحلیل نیتروژن-15 در یک آمینواسید خاص، هم منشاء نیتروژن و هم نسبت آن مشخص شد.

بوچرنس می‌گوید: «نتایج بررسی‌های ما نشان‌دهنده وجود نسبت بسیار زیاد ایزوتوپ‌های نیتروژن 15 (15N) در انسان‌های مدرن اولیه است. اما به برخلاف فرضیات سابق ما، منشاء این ماده از مصرف ماهی نبود بلکه به دلیل مصرف گوشت ماموت‌ها بود.

همچنین نتیجه این پژوهش که باعث شگفتی دانشمندان شد، اینکه مقدار گیاهان موجود در رژیم غذایی انسان‌های اولیه مدرن به طرز قابل توجه‌ای بسیار بیشتر رژیم غذایی نئاندرتال‌ها بود. از طرف دیگر ماموت  منبع اصلی تامین گوشت در هر دو گونه نئاندرتال‌ها و انسان‌های مدرن اولیه بوده است.

دراکر در خاتمه افزود: «بر طبق تحقیقات و نتایجی که گرفته شده، ناندرتال‌ها و انسان‌های اولیه مدرن، از لحاظ غذایی با یکدیگر رقابت داشتند اما در نهایت نئاندرتال‌ها در این رقابت شکست خوردند.»

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین

لینک کوتاه