حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

سرپرست اولین گروه کاوش شهرسوخته درگذشت

03

اندازه فونت:

پروفسور مائوریتزیو توزی، سرپرست اولین گروه کاوش شهرسوخته در استان سیستان، صبح امروز جمعه، 24 فوریه (6 اسفند) در سن 73 سالگی در زادگاهش، شهر راونا در ایتالیا درگذشت.

به‌گزارش دانشمند‌آنلاین، پروفسور مائوریتزیو توزی، متولد 1944 در شهر راونا صبح امروز جمعه، 24 فوریه  2017 در بیمارستانی در زادگاهش با زندگی وداع کرد.

برپایه توافقی که میان ایران و موسسه خاوردور ایتالیا (IsMEO) انجام شده بود، اولین هیئت کاوش  شهرسوخته سال 1967/1343 به‌سرپرستی مائوریتزیو توزی به این سایت باستان‌شناختی رسید.

8

تصویر دو صفحه نخست گفت‌وگوی دانشمند در شماره 630 با پروفسور توزی

ازآنجایی‌که اطلاعات کتابخانه‌ای هرگز قادر نیستند جزئیات دقیقی از این ماجرا ارائه دهند، مجله دانشمند در شماره، 630، فروردین 1395، سراغ این استادتمام دپارتمان باستان‌شناسی دانشگاه بلونیای ایتالیا، استاد حفاظت از میراث فرهنگی دانشگاه راونا و مشاور وزارت میراث‌فرهنگی عمان رفت و این باستان‌شناس پیشکوست در گفت‌وگوی تلفنی صمیمانه‌ای تعریف کرد که چرا IsMEO تصمیم گرفت او را در آن‌زمان که تازه‌دانش‌آموخته باستان‌شناسی از دانشگاه رم بود و فقط 23 سال داشت به ایران بفرستد و این‌گونه او آغازگر تلاش‌هایی باشد که طی پنج دهه، گرو‌ه‌های مختلف انجام دادند تا درنهایت در سی‌وهشتمین اجلاس یونسکو، به‌تاریخ 22 ژوئن 2014 مطابق با اول تیر 1393 شهرسوخته به‌عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شود.

02

تصویر دوصفحه نخست یادداشت اختصاصی پروفسور توزی به دانشمند در شماره 640

مجله دانشمند بار دیگر و این‌بار برای پرونده جلد شماره بهمن 1395 با پروفسور توزی تماس گرفت و این استاد باستان‌شناسی (در آخرین ماه حیات) درباره فناوری‌هایی که در باستان‌شناسی انقلاب ایجاد کردند یادداشتی اختصاصی در اختیار شماره 640 قرار داد.

تحریریه دانشمند درگذشت اولین باستان‌شناس محقق در شهرسوخته را به جامعه باستان‌شناسی ایران و ایتالیا تسلیت می‌گوید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین

لینک کوتاه