حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

سال 2017، سالی مرگبار برای فعالان محیط زیست

635928729734446614

اندازه فونت:

نهاد گلوبال ویتنس (Global Witness) اعلام کرده که سال گذشته مرگبارترین سال برای فعالان محیط زیست بوده است.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از خبرگزاری فرانسه، این نهاد از کشته شدن حداقل 207 فعال حوزه محیط زیست در سال 2017 خبر داده و آن را مرگبارترین سال برای فعالان محیط زیست نام نهاده است. به گزارش خبرگزاری فرانسه در سال 2016 دست کم 200 فعال محیط زیست حین فعالیت‌های مربوط به محیط زیست جان خود را از دست داده‌اند.

این نهاد بین المللی به طور کلی از 22 کشور سخن می‌گوید که بیشترین قربانی را در حوزه فعالیت‌های محیط زیستی داشته‌اند. در بین کشته شدگان ساکنان بومی و مزرعه داران که مسئولیت حفاظت محیط زیست و حیات وحش را به عهده داشته‌اند و یا انسان‌های عادی که در راه آب و زمین تلاش کرده‌اند جزو این قربانیان بوده‌اند.

براساس این گزارش، برزیل با 57 کشته در صدر کشورهایی است که بیشترین قربانی را داده‌اند و بعد از آن فیلیپین با 48 قربانی و کلمبیا با 24 قربانی در رده‌های بعدی قرار دارند. ضمن اینکه در آفریقا 19 مورد مرگ گزارش شده که 12 مورد آن در جمهوری دموکراتیک کنگو بوده است.

در این فهرست دست‌کم ۴۶ مورد مرگ در ارتباط با صنایع غذایی بوده و ۴۰ فعال محیط زیست در اعتراض به پروژه‌های معدن‌کاوی و ۲۶ تن در اعتراض و ایستادگی در برابر قطع درختان جنگلی جان خود را از دست داده‌اند.

برپایه این گزارش، نیروهای پلیس یا امنیتی کشورهای ذکر شده، در ۵۳ مورد مسئول مرگ فعالان شمرده شده‌اند. در مواردی مرگ فعالان پای دستگاه‌های دولتی نوشته شده است. تهدید به مرگ، ارعاب، دستگیری، حمله‌ سایبری، خشونت جنسی و شکایات حقوقی، از مواردی هستند که در گزارش این نهاد غیردولتی به عنوان ابزاراعمال خشونت علیه فعالان محیط زیست برشمرده شده‌اند.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین