حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

زبان هنوز مانعی بزرگ برسر راه توسعه علم است

o

اندازه فونت:

هرچند امروزه بیشتر ژورنال‌های علمی به زبان انگلیسی منتشر می‌شوند و به‌نظر می‌رسد که انگلیسی زبان مشترک علم جهانی باشد اما نتایج پژوهش جدیدی نشان می‌دهد که هنوز یک‌سوم گزارش‌های علمی جدید به زبان‌هایی غیر از انگلیسی منتشر می‌شود و همین مسئله موجب می‌شود که جامعه بین‌المللی بسیاری از مباحث علمی مهم را به‌دلیل آشنانبودن با زبانی خاص از دست بدهد.

به‌گزارش دانشمند آنلاین، دانشمندان دانشگاه کمبریج انگلستان که نتایج یافته‌های خود را در ژورنال PLOS Biology منتشر کرده‌اند روی سرویس Google Scholar مطالعات مرتبط با حفاظت تنوع‌زیستی را که درطول سال 2014/1393 به 16 زبان زنده دنیا در ژورنال‌های معتبر منتشر شده‌اند جست‌وجو کردند.

نتایج این پژوهش نشان داد که  35/6درصد از مجموع بیش از 75هزار سند شامل مقالات نشریات تخصصی و کتاب‌ها به زبان انگلیسی نبودند. از این تعداد، اسناد به زبان اسپانیایی با 12/6درصد و پرتغالی با 10/3درصد، چینی با 6درصد و فرانسوی با 3درصد بیشترین میزان را به خود اختصاص داده‌اند و هزاران سند تازه منتشر‌شده درباره حفاظت از تنوع‌زیستی به زبان‌های ایتالیایی، آلمانی، ژاپنی، کره‌ای و سوئدی نوشته شده‌اند.

همچنین نتایج این مطالعه حاکی از آن است که به‌طور متوسط، فقط حدود نیمی از اسناد غیرانگلیسی، عنوان یا چکیده به زبان انگلیسی دارند. این بدان معناست که حدود 13هزار سندی که در سال 2014/1393 درباره علم حفاظت از طبیعت منتشر شده‌اند با استفاده از کلیدواژه‌های انگلیسی قابل جست‌وجو نیستند. 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین