حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

در یک تابوت‌ هزار ساله گشوده شد

49058557 401

اندازه فونت:

محققان آلمانی در تابوتی هزار ساله در شهر ماینتس بقایای پیکر یک شخص مرده را یافته‌اند. آن‌ها احتمال می‌دهند که بقایای پیکر یافت‌شده در تابوت‌ متعلق به ارکان‌بالد، اسقف اعظم ماینتس باشد.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از دویچه وله، باستان‌شناسان آلمانی سه‌شنبه، چهارم ژوئن (۱۴ خرداد) به کمک یک جرثقیل صفحه سنگی ۷۰۰ کیلوگرمی روی تابوت‌دان کشف شده را بلند کرده و به فوریت بررسی‌های خود را آغاز کردند. آن‌ها برای انجام تحقیقات‌شان زیر فشار زمان قرار دارند، زیرا با ورود اکسیژن به درون تابوت‌دان محتوای آن می‌تواند تغییر یابد.

تابوت‌دان ترجمه واژه یونانی "سارکوفاگوس" است که در اصل نوعی تابوت سنگی بوده است. اما امروزه این نام به تابوت‌های از جنس فلز و دیگر مواد نیز اطلاق می‌شود. مشخصه تابوت‌دان این بوده که در مقبره‌ها و کلیساها دفن می‌شده و هدف از ساخت آن، برخلاف تابوت چوبی، این بوده که پیکر مرده را برای همیشه نگهداری کند.

 

49058636 303

قبری که هم اکنون تحت بررسی‌ پژوهشگران قرار دارد در اواخر سال گذشته میلادی (۲۰۱۸) به طور اتفاقی در زمانی کشف شد که کارگران ساختمانی در حال کار در کلیسای یوهانس (سنت جان) در شهر ماینتس بودند. در واقع قرار بود که کارگران در مکانی که تابوت‌دان را کشف کردند، شوفاژ وصل کنند.

در حال حاضر کشف این تابوت‌دان و تحقیق درباره آن هیجان‌انگیزترین موضوع باستان‌شناسی آلمان به شمار می‌رود.

بررسی‌های باستان‌شناسان نشان می‌دهد که تابوت‌دان کشف شده متعلق به قرن یازدهم میلادی است. آن‌ها حدس می‌زنند که بقایای جسدی که در این تابوت موجود است از آن ارکان‌بالد، اسقف اعظم ماینتس باشد.

مقامات کلیسای یوهانس ماینتس عصر سه‌شنبه اعلام کردند که هنوز نمی‌توان تأیید کرد که آیا ارکان‌بالد در این کلیسا تدفین شده باشد.

اما آنچه روشن است این است که بقایای پیکر یافت‌شده متعلق به یک مرد است و این مرد، بر اساس شناخت اولیه‌ای که به دست آمده، روحانی بوده است.

گیدو فاکانی، مدیر تیم پژوهشگران باستان‌شناس در ماینتس، گفت که برخی علائم در این تابو‌ت‌دان، برای نمونه خرده پارچه و نوار طلایی لباس، نشان‌دهنده این هستند که شخصی که در آن قرار گرفته و دفن شده کشیش بوده است. 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین