حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

در پشت مقبره فرعون جوان مصر محفظه‌ای وجود ندارد

101201102 gettyimages 53361817

اندازه فونت:

مقام‌های مصری پیش از این از اتاقک مخفی در پشت دیوار مقبره توت‌عنخ‌آمون خبر داده بودند اما به این نتیجه رسیده‌اند که چنین محفظه‌ای وجود ندارد.

به گزارش دانشمندآنلاین به نقل از بی بی سی، مقام‌های مصری بر این باور بودند که اتاقک مخفی در پشت دیوار مقبره سه هزار ساله فرعون جوان مصر وجود دارد. فرضیه‌ای در این باب می‌گفت که احتمالا این محفظه مقبره ملکه نفرتیتی است که به عقیده برخی مادر توت عنخ آمون بوده است.

اما با بررسی‌های جدید مشخص شد چنین محفظه‌ای وجود ندارد. جستجو برای این محفظه زمانی آغاز شد که باستان شناس انگلیسی، نیکلاس ریوز در پی بررسی اسکن‌هایی دقیق از این محفظه، چیزی مانند رگه‌های کمرنگی که از درهایی در پشت دیواره مقبره بود، کشف کرد. وی در مقاله‌ای در سال 2015 گفت این مقبره کوچک ابتدا برای ملکه نفرتیتی طراحی شده و بقایای جسد وی می‌تواند جایی عمیق‌تر در پشت مقبره باشد. اما هنوز بقایای این ملکه مصر کشف نشده و در این باره حدس و گمان‌های زیادی شایع است. مجسمه سه هزار ساله‌ای از نفرتیتی که کاملا دست نخورده‌ باقی مانده، وی را به شناخته‌ترین زنان مصر قدیم تبدیل کرده است.

همچنین احتمال داده می شود که او خود از زمان مرگ شوهرش تا به سلطنت رسیدن پسرش توت‌عنخ‌آمون فرعون مصر بوده باشد.

به دنبال این مقاله، اسکن‌های راداری تهیه شد که این نظریه را ظاهرا تایید می‌کرد. این اسکن‌ها باعث شد تا مقام‌های مصری اعلام کنند که به احتمال 90 درصد یک مقبره مخفی دیگر هم وجود دارد.

اسکن دیگری نیز این نظریه را تایید کرد که در صورتیکه به حقیقت می‌پیوست می‌توانست دلیل کشف بسیار مهمی درباره مصر باستان در ده‌های اخیر باشد.

اما متخصصان ایتالیایی از دانشگاه تورین با استفاده از رادارهای قوی جدید که به عمق زیاد نفوذ می‌کنند، با اطمینان به این نتیجه رسیدند که محفظه مخفی وجود ندارد.  آنها سه مجموعه داده‌های راداری را بررسی و با هم مقایسه کردند و به این نتیجه رسیدند که چنین محفظه‌ای وجود ندارد.

خالد النانی، وزیر امورباستانی مصر گفت که مقام‌های این کشور این نتیجه را پذیرفته‌اند.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین