حالت شب
منو
موضوعات
banner
Tahririe

خاک اسکلت 7500 ساله قلعه سرسختی علیای شازند نمونه‌برداری شد

GhafoorKaka

اندازه فونت:

خاک اسکلت مربوط به دوره نوسنگی تپه قلعه سرسختی علیا شازند اراک در استان مرکزی باهدف بررسی بیماری‌های احتمالی این اسکلت 7500 ساله نمونه‌برداری شد.

به‌گزارش دانشمندآنلاین، اوایل مهر امسال اسکلت سایت باستان‌شناختی تپه سرسختی به موزه چهارفصل اراک منتقل شد و همزمان پژوهش درباره این اسکلت مربوط به عصر نوسنگی ادامه یافت. ازجمله این مطالعات می‌توان به انجام پژوهش‌های ژنتیکی باهدف بازسازی چهره این اسکلت و عملیات نمونه‌برداری از خاک محل دفن اشاره کرد.

غفور کاکا، سرپرست تیم کاوش باستان‌شناسی منطقه سرسختی علیا در‌اين‌خصوص به دانشمند می‌گوید: «این نمونه‌برداری در راستای تکمیل پژوهش‌های باستان‌شناختی در تپه قلعه سرسختی باهمکاری دکتر غلامرضا مولوی استاد دانشگاه تهران در موزه چهارفصل اراک انجام شد.»

کاکا درباره ویژگی‌های این اسکلت توضیح می‌دهد: «اسکلت 7500 ساله کاملا سالم است تاجایی‌که می‌توان گفت دندان‌ها هم ظاهری بسیار طبیعی دارند.»

سرپرست گروه کاوش تپه سرسختی ادامه می‌دهد: «اسکلتی که در این سایت کشف کردیم مربوط به مردی میانسال است، بنابراین، بررسی‌های آینده روی خاک نمونه‌برداری‌شده نتایج بسیار باارزشی درخصوص چگونگی مرگ این مرد و بیماری‌های احتمالی آن به ما خواهد داد.»

به‌گفته کاکا، این مطالعات در آزمایشگاه مطالعات پالئوپارازیتولوژی دانشگاه تهران انجام خواهد شد. پیش‌ازاین، گروه مطالعاتی این آزمایشگاه روی اسکلت‌های شهرسوخته، مردان نمکی زنجان و بانوی 7000 ساله خیابان مولوی تهران بررسی‌های مشابهی انجام داده‌اند و اکنون با رایزنی‌های اداره کل میراث فرهنگی استان مرکزی، اسکلت تپه سرسختی شازند هم در فهرست این مطالعات قرار گرفته و نتایج آن در آینده منتشر خواهد شد.

کاکا در ادامه توضیح می‌دهد: «این اسکلت از مردم قبایل اولیه‌ای است که در هزاره ششم پیش‌ازمیلاد زندگی در غارهای کوه‌های زاگرس مرکزی را رها کردند و در منطقه شازند امروزی یکجانشین شدند. به‌دلایل اقلیمی مناسب، این مردم همزمان هم کشاورزی و هم شکار می‌کردند.»

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

تلگرام گوگل پلاس لینکدین